web analytics

Pripravte dom na krbové kachle

Umiestniť do interiéru krbové kachle vyžaduje dôkladnú prípravu, na ktorú sa vyplatí myslieť už v priebehu stavby domu. V stávajúcich objektoch je potrebné počítať s rozsiahlejšími stavebnými úpravami v závislosti na náročnosti celého vykurovacieho systému.



Krbová vložka alebo kachle?

Pred stavbou domu je nutné vedieť, či doňho chcete umiestniť krbovú vložku alebo kachle. Zatiaľ čo krbová vložka predstavuje ohnisko, ktoré sa obmuruje alebo plášťuje, kachle sú samostatne stojacim telesom.

Vyústenie krbu

Zásadnou odlišnosťou medzi krbovou vložkou a kachľami je vo vyústení, podľa ktorého sa objednáva komín. Ten musí mať optimálnu polohu nielen z hľadiska samotného krbu pre napojeniu ťahového systému, ale tiež s ohľadom na nosné prvky a krov. Pri krbovej vložke sa väčšinou stretnete s vyústením do pravej alebo ľavej strany komína, a to výške cca 180 až 200 cm. Pri kachliach sa vývod spravidla nachádza uprostred komína, v rovnakej výške ako ho majú kachle. Voľbou vhodného komína sa výrazne uľahčí a zlacní jeho inštalácia a zachová sa potrebný ťah.

Príprava podlahy

V mieste, kde chcete krb umiestniť, musí byť dostatočne spevnená podlaha, najlepšie betónová alebo z iného nehorľavého materiálu, ktorá je schopná dlhodobo znášať zaťaženie s bezpečnostným násobkom 1,5. zároveň sa v tomto mieste nesmie nachádzať podlahové kúrenie ani príliš vysoká izolácia z ľahčených materiálov, a to vzhľadom ku hmotnosti telesa. Na podlahu sa odporúča ešte pred inštaláciou krbu položiť dlažbu, ideálne tzv. nespalnú.

Ako pripraviť stenu susediacu s krbom?

V stenách, ktoré bezprostredne susedia s krbom, sa nesmie nachádzať elektrické vedenie ani rozvod plynu alebo vody. Vyhýbať sa musíte aj použitiu horľavých materiálov, ako je drevo. Ešte pred inštaláciou krbového telesa je potrebné dokončiť povrchovú úpravu stien.

Obmurovanie krbu

Ak ste sa rozhodli pre krbovú vložku, čaká vás jej obmurovanie. K nemu použite špeciálne žiaruvzdorné materiály, ktoré je možné doplniť napríklad prírodným kameňom, mramorom, žulou alebo tehlou. Obľúbený je tiež mastek, ktorý akumuluje teplo a postupne ho uvoľňuje do miestnosti, takže sa v nej udrží niekoľko hodín po vyhasnutí ohňa.

Súvisiace:  Túra pre náročných: Zo Štrbského plesa na Rysy

Rozvod tepla

Ak chcete krb používať na vykurovanie celého objektu, zvoľte taký typ, ktorý je prispôsobený pre vyvedenie ohriateho vzduchu s napojením na vzduchovod a má potrebný výkon. Takýto rozvod vzduchu ale vyžaduje inštaláciu ventilátora, ktorý tlačí vzduch do ostatných miestností. Pre ventilačnú jednotku je tiež nutné pripraviť prívod elektrickej energie.

Na čo ešte nezabudnúť?

Nezabudnite tiež pripraviť prívod vzduchu do miestnosti, v ktorej budete krb inštalovať. V tej istej miestnosti zároveň neumiestňujte zariadenie na odsávanie parí, ktoré by vyvolávalo spätný ťah. Ak si chcete kúpiť klimatizáciu, je nutné zvoliť tzv. pretlakovú.

Umiestniť do domu krbovú vložku alebo kachle vyžaduje dôkladnú prípravu, ktorú by ste nemali podceňovať. Inštalácia a stavebné úpravy sa totiž riadia relatívne prísnymi technologickými pravidlami a štátnymi normami. K ruke si tak vezmite odborníka, ktorý vám so všetkými náležitosťami pomôže.

Ešte nemáte vybrané kachle? Prejdite si porovnávač cien Heureka.sk a pri výbere kachlí sa inšpirujte hodnotením overených používateľov. Dodatočné recenzie na kachle pre vaše finálne rozhodnutie nájdete prípadne aj na Heureka.cz.

Zdroj obrázku: brizmaker / Shutterstock.com

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.