web analytics

Ploty sa dajú stavať aj v januári

Bežný záhradkár alebo gazda vám povie, že to v zime nejde. Že zem je zmrznutá, betón nestvrdne a preto je hlúposť robiť plot v zime. A majú pravdu, týmito starými technológiami to nejde. Ale keď napíšem, že som v mrazoch bez betónu a bez kopania aj tak postavil niekoľko plotov, chceli by ste vedieť, ako?


Celý vtip spočíva v spojení viacerých procesov do jedného, tým získate čas a znížite prácnosť. A druhé tajomstvo možnosti budovať ploty v zime tkvie v odvekom sne stavbárov – v odbúraní mokrých procesov na stavbe. Teda žiadny cement, žiadna voda, žiadne tvrdnutie a čakanie na počasie.

Základom je skrutka

Tak ako dokáže držať skrutka do dreva v smrekovej doske, tak dokáže o čosi väčšia zemná skrutka dobre držať v zemi. Stačí zvoliť správny priemer a správnu dĺžku vzhľadom na výšku stĺpikov a plota. Tá je priemer 60mm/dĺžka 550 mm pre ploty do 150 cm výšky, alebo 60/650 či 68/650 pre ploty do 180 cm.

Príprava na osadenie zemnej skrutky v zime

V zime, keď mrzne, je potrebné zem pre vrut pripraviť. Vrtákom 12 mm / 200 mm dlhý, navŕtať stredovú dieru a okolo nej ešte asi 5-6 dier. Potom vtlačiť špičku zemného vrutu do strednej diery, nasadiť kľúč na zemné skrutky a zavážiť sa naň a pomaly otáčať. Pre udržanie kolmosti odporúčame používať stĺpovú vodováhu. Studená zem kladie odpor, ale ido to.

Horúca voda rozmrazí zem

Po zaskrutkovaní asi jednej tretiny zemného vrutu si v rýchlovarnej konvici alebo na variči zvarte asi poldruha litra vody a horúcu vodu pomaly nalejte okolo vrutu. Zmrznutá zem sa oteplí, rozmrzne a môžete pokračovať v zavrtávaní zemných skrutiek do zeme.

Osadenie stĺpa do zemnej skrutky drveným kamenivom

Keď sú všetky vruty v zemi, oceľové stĺpiky osadíte bežným spôsobom. Opäť pomocou stĺpovej vodováhy ich vycentrujete pomocou troch skrutiek M8 a potom zasypete ostrohranným štrkom frakcie 2-5 alebo v prípade vrutov priemeru 68 mm frakcie 4-8.

Vodováha pomáha udržiavať kolmosť

Samozrejme, že práca so zemnými skrutkami v zime ide o čosi pomalšie, ale ak zistíte, že musíte urýchlene opraviť plot, s technológiou zemných skrutiek to zvládnete aj v mrazivom počasí a sami, bez potreby partie pomocníkov.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.