web analytics

Viete, ako sa správne starať o psa v krutej zime?

Máte doma psíka? A viete o tom, že s príchodom zimy musíte svojmu maznáčikovi venovať oveľa viac starostlivosti, ako inokedy? Veď aj my ľudia reagujeme na náhlu zmenu počasia tak, že si berieme teplejšie oblečenie, zásobujeme svoj organizmus vitamínmi a celkovo sa správame tak, aby sme studenejšie počasie prežili bez ujmy na zdraví. Pes vníma zimu rovnako intenzívne, ako človek, ale za jeho zdravotný stav zodpovedá jeho pán. Argument, že „má predsa kožuch“, rozhodne neobstojí – ten istý kožuch nosí tiež po zvyšok roka. V zime sa mení energetický výdaj psa, packy trpia kvôli posypovej soli a vôbec všetko je trochu inak. Podrobnosti sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Kŕmte psa energeticky výdatnou stravou

Prvá výraznejšia zmena sa týka potravy. Kvalita psieho jedálnička sa odráža tiež na zdravotnom stave zvieraťa. Počas zimy preto štvornohému zverencovi podávajte výživnejšiu potravu s väčším množstvom bielkovín, tukov a sacharidov. Energeticky výdatnejšie krmivo potrebujú predovšetkým menšie a krátkosrsté plemená, ktoré majú počas zimy veľký výdaj energie. Úlohu zohráva aj spôsob kŕmenia – preferujte viacej menších porcií.

Či psíkovi granule skutočne prospievajú, zistíte veľmi ľahko – pes nestráca na váhe, stolica má bežnú konzistenciu, srsť a koža sú v dobrom stave (bez lupín a podobne), zviera má dostatok energie na šantenie. Organizmus starších jedincov je vhodné podporiť výživovými doplnkami potravy pre psa.

Pravidlá pre prechádzku

Čo sa týka pohybu vonku, dôležití je, aby mal pes na prechádzke dostatok pohybu a nebola mu zima. Pre menšie a krátkosrsté plemená je počas mrazivého počasia ideálnym riešením zateplené (a pohodlné!) oblečenie. Pred prechádzkou na presolenej ulici natrite psíkovi vankúšiky na labkách špeciálnou mastičkou a po prechádzke nezabudnite labky opláchnuť. Predídete tak bolestivému praskaniu vankúšikov.

maltese

Doprajte zverencovi dostatok odpočinku

Dbajte na to, aby mal pes súkromie pre pokojnú relaxáciu. Nenechajte ho spať na studenej dlažbe a zaobstarajte mu pohodlný pelech. Rátajte s tým, že po výdatnej prechádzke bude spať ako batoľa a nebude mať náladu na vystrájanie. V extrémnych mrazoch bude väčšinu času tráviť doma – v takom prípade zaženie nudu vhodne vybraná hračka pre psa.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.