web analytics

Vykurovacie materiály: Ktorý materiál nám ušetrí náklady?

Dnes už máte hneď niekoľko možností vykurovania domácností. Ba dokonca nemusíte sa rozhodnúť len pre jednu. Mnohé domácnosti spôsoby vykurovania kombinujú tak, aby čo najviac ušetrili. Elektrické vykurovanie a drevo alebo brikety bývajú častou voľbou.

Elektrina

Najdrahšia možnosť vykurovania domácností. Avšak, aj táto alternatíva sa vám vyplatí, ak je váš dom energeticky úsporný, a teda má nízke tepelné straty.

Elektrické topenie je jednoducho regulovateľné a nemusíte ho napojiť na komín. Môžete si ho zaobstarať ako doplnok k tepelnému čerpadlu. V mrazivom počasí, kedy tepelné čerpadlo nepodáva dostatočný výkon, sa vykurovania chopí elektrokotol.

Tepelné čerpadlo

Ide o jeden z najúspornejších variantov, ktorý sa vyznačuje dlhou životnosťou. Je napojené na elektrinu a pomerne cenovo stabilné. Tepelné čerpadlo funguje na princípe využívania energie zo vzduchu, z plošného kolektoru alebo vody.

Ak sa rozhodnete pre tepelné čerpadlo, musíte počítať s vyšším počiatočnými nákladmi. Tie vám ale vyváži pohodlná a skutočne úsporná prevádzka. Investícia do čerpadla sa vám podľa výpočtov vráti niekedy po piatich rokoch užívania.

Tuhé palivá

Na trhu nájdete hneď niekoľko alternatív:

Drevo

Je stále najčastejšie využívané. Odporúča sa vykurovať tvrdým drevom (bukovým, dubovým, prípadne jaseňovým), ktoré horí dlhšie ako mäkké drevo. Pri dreve by ste si mali dávať pozor na jeho vlhkosť. V prípade, že kúpite mokré drevo, musíte ho najprv vysušiť na slnku. Proces sušenia trvá niekoľko rokov. Ide o jednu z najlacnejších možností.

Uhlie

Vo všeobecnosti sa odporúča využívať skôr čierne ako hnedé uhlie, pretože nevylučuje do ovzdušia toľko emisií. Aj tak by ste ale mali myslieť na kvalitu kotla a vybrať taký, ktorý bude kurivo lepšie spaľovať.

Brikety

Poslednou možnosťou, ktorá sa v posledným rokoch dostáva do popredia, sú drevené brikety. Tie sú obľúbené pre pomerne nízku cenu. Ide tiež o komfortný spôsob vykurovania. Keďže drevené brikety neobsahujú veľa vody, môžete sa spoľahnúť na to, že budú horieť dlhodobo a rovnomerne. Siahnuť môžete po klasických briketách z tvrdých drevín alebo po nočných kôrových briketách, ktoré vydržia horieť až 10 hodín.

Ako ste sa rozhodli? Ktorý spôsob vykurovania vám pripadá ako najvhodnejší?

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.