web analytics

Ako správne mastiť pánty dverí

Znie to u vás ako v hororovom filme pri každom otváraní dverí? Budíte sa v noci pri prievanie na strašidelné zvuky z vedľajšej izby? Susedia vám klopú, že sa ich deti budia vždy, keď prechádzate z izby do kuchyne a spať? Načase sa pozrieť bližšie na pánty, odborne povedané na dverné závesy.

Niekomu vŕzganie pántov na dverách nevadí, niekto si ich nevie stíšiť. Mal som suseda, ktorému pánty vŕzgali naozaj tak, že mi to v noci vadilo. Tak som sa ho pri výťahu rovno opýtal, či mu to nevadí, alebo ich len nevie namastiť, že by som mu ich prišiel opraviť. Poobede už boli ticho…

Vŕzgajúce pánty znamenajú, že záves dverí je bez maziva, resp. staré mazivo vyschlo. Dochádza k treniu medzi dvomi plochami kovu a zadrhávanie pri otáčaní sa prenáša na plochu dverí, ktoré rezonujú ako ozvučnica hudobného nástroja a my počujeme typický zvuk, ako zo strašidelného filmu.

Pánty môžete mazať olejom alebo vazelínou. Obidva spôsoby ale používame v iných prípadoch.

Najlepšie je namazať pánty, keď sú dvere nové a nasadzujeme ich do zárubne. Zkontrolujte tyčky na zárubni, či nie sú znečistené napríklad farbou, a natrite tenkou vrstvou vazelíny. Vazelínu môžete kúpiť napríklad na benzínovej pumpe alebo v predajni autopotrieb alebo potrieb pre domácich majstrov. Okrem špeciálnych druhov, napríklad potravinárskej silikónovej, sú dva základné druhy vazelíny: obyčajná a na vodné čerpadlá. Pokiaľ nemáte dvere vonku, na vetre a daždi, stačí vám obyčajná v nejakej malej krabičke, budete ju mať na celý život. Nasaďte dvere a otrite zvyšky vazelíny na pántoch, ktoré se vytlačili pri nasadzovaní dverí, napríklad papierovou servítkou.

Horšie je namastiť pánty dverí, ktoré sú nasadené v zárubni. Nie vždy je možné zvesiť ich dole, aby sme ich namastili vazelínou, ako v predošlom prípade. Často tomu bráni nábytok, nemôžeme dvere otvoriť natoľko, aby sme ich zdvihli cez hornú hranu zárubne. Vtedy použijeme olej. Ideálna je olejnička s tenkým brčkom na konci, ktorú môžeme zľahka stlačiť a tak dostať kvapku oleja na správne miesto. V našom prípade do medzery medzi horným a spodným dielom pántu. Využijeme pritom schopnosť oleja vzlínať do štrbín. Po nanesení kvapky oleja ku každému pántu dverami pár razy dôkladne zakývame (naplno otvoríme a zatvoríme), aby sa olej dostal čo najviac do pántu. Potom závesy opäť zvonka dôkladne utrieme od prebytočného oleja. Ideálne je, ak môžeme dvere aspoň o centimeter či dva podvihnúť, napríklad dreveným klinom pod dverami a naniesť olej priamo na tyčku pántu.

Lepšie ako olejnička je olej v spreji. Silikónový olej. Predtým, ako ho nastriekate do škáry medzi dielmi pántov, zozadu nasaďte za ne servítku alebo papierovú kuchynskú utierku, aby ste nezamastili aj dvere aj stenu a potom pánt aj zpredu utrite. Netreba pripomínať, že olej striekajte cez tenkú trubičku. Inak ho budete mať všade, len nie v pánte. A hneď potom si umyte ruky dôkladne mydlom. Silikónový olej maže naozaj skvele a jemne rozprášený sa dostane všade. Aby sa vám nestalo, že krátko nato chytíte do ruky volant v aute a v zákrute sa vám bude šmýkať.

Veľa ľudí používa ako univerzálny mazací prípravok sprej WD40. To však nie je mazadlo, ale odmasťovač. Jeho úlohou je čistiť, odvodniť a vysušiť zaseknuté spoje či reťaze. Na chvíľu možno máte pocit, že je všetko namastené, ale o pár dní máte problém naspäť. Po aplikácii WD40 na uvolnenie spoja musíte použiť mazadlo.

Olejom namastené pánty bez zvesenia dverí sa vám ale po pár mesiacoch ozvú znova.

Dá sa tomu predísť skôr, ako dvere osadíte do zárubne, prípadne ak máte možnosť ich zvesiť. A máte k dispozícii vŕtačku. Zhora do uzatvorenej časti pántu na dverách navŕtajte malý otvor o priemere 1 až 2 mm (naozaj na tom nezáleží) a cezeň môžete kedykoľvek dodať do pántu kvapku oleja u olejničky či spreja vždy, keď sa pánty ozvú svojím typickým strašidelným zvukom.

2 komentáre

 • Karol 1. augusta 2014 Odpovedať

  Fajn, takéto rada je dobrá, no v mojom prípade (dvere na spálni) nepomohla. Musím skúmať ďalej.

  Safari 7.0 Safari 7.0 iPad iOS 7.1.2 iPad iOS 7.1.2
  Mozilla/5.0 (iPad; CPU OS 7_1_2 like Mac OS X) AppleWebKit/537.51.2 (KHTML, like Gecko) Version/7.0 Mobile/11D257 Safari/9537.53
 • retriever 9. apríla 2018 Odpovedať

  No moment, ja som sa inde dočítal, že práve silikónový olej je zakázaný. a chvíľu síce premaže, ale potom veľmi rýchlo odplaví aj zvyšky regulérneho mazadla. Tak ako je to? KOnkrétne ja potrebujem namazať pánty aj mechaniku na plastových oknách, ale aj prestreknúť ložiská bicykla.

  Firefox 55.0 Firefox 55.0 Windows 8.1 x64 Edition Windows 8.1 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:55.0) Gecko/20100101 Firefox/55.0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.