Podlahové krytiny sú veľmi dôležitou súčasťou interiéru. Ak sa po nejakej rozhodnete siahnuť, mali by ste zvážiť jej praktickú aj estetickú stránku. Aj podlahy ale ukrývajú rôzne zaujímavosti, o ktorých ste pravdepodobne vôbec netušili.
Korková podlaha pochádza zo kôry stromu, ktorá dorastá
Z korku sa nevyrábajú len zátky do vínových fliaš. V skutočnosti má ďaleko rozsiahlejšie využitie. Obľúbenou sa stala práve korková podlaha, ktorá je považovaná za prírodný a ekologický materiál. Ani nehovoriac o tom, že ide tiež o moderný dizajnový doplnok, ktorý perfektne zapadne do každého interiéru. Korok používaný na výrobu korkových podláh pochádza z dubov korkových, stromov rastúcich v južnej Európe, konkrétne v Taliansku, Portugalsku a Španielsku. Korok sa výraba z kôry týchto stromov, ktoré sú známe tým, že ich kôra dorastá.
Vinylové podlahy môžete položiť aj na stenu
Vinylové podlahy sú známe vďaka širokej škále dekorov. Takmer verne imitujú drevo, dlažbu a ďalšie povrchy. Navyše, sú pomerne lacné a preto si ich vyberá stále viac domácností. Vinylové podlahy však nemusia slúžiť iba ako povrchová krytina, môžete s nimi “vytapetovať” aj steny. Nahradiu tak tapetu a dodajú miestnosti nádych modernosti.
Čiastočky kože na podlahe
Vedeli ste, že každý človek za sebou zanecháva stopu v podobe kožných čiastočiek? Presne tak. Jedna osoba môže po sebe na podlahe alebo koberci zanechať až 1,5 milióna kožných čiastočiek a to iba za hodinu.
História kobercov siaha do ďalekej minulosti
Koberce pochádzajú z ďalekého východu. Ich história siaha až 6000 rokov do minulosti. Kedysi boli považované za exotický klenot, ktorý osviežoval dizajn interiérov. A aj dnes ich nájdete v mnohých domácnostiach.
Aj červený koberec pre celebrity má svoju minulosť
Prvá zmienka o červenom koberci pochádza z Aischilovho diela, ktoré bolo napísané približne 400 rokov p.n.l. Príbeh hovorí o Agamemnónovi a jeho žene Klytaimnéstre. Zatiaľ, čo manžel, mykénsky kráľ, bojoval v Trójskej vojne, Klytaimnéstra sa vášnivo zamilovala do jeho bratranca Aigista. Keď sa manžel vrátil domov, obaja milenci sa ho rozhodli zabiť. Na počesť jeho návratu položili na zem nádherný slávnostný koberec. Kráľ po ňom prešiel až do hodovnej siene, kde bol zavražedený aj so svojou družinou. Ich krv sa vpila do koberca a to bol počiatok slávneho červeného koberca.
Pridať komentár