Ľudia, ktorí bývajú a pracujú v meste, trpia nedostatkom pohybu, ak nerátame presuny autom alebo hromadnou dopravou za povinnosťami alebo nákupmi. Kompenzáciou za stres býva hobby. Vo voľných dňoch alebo po večeroch sa ľudia venujú činnostiam, ktoré sú ich záľubou, pri ktorých sa odreagujú, ktoré ich bavia. Neplnia ciele a úlohy, nedodržiavajú termíny. Len sa bavia. Niekto zberateľstvom, niekto športom.
Povedali by ste, že zbieranie poštových známok alebo hranie šachov môže byť rizikové? Rozhodne vám pri tom nehrozí úraz, ale dlhé vysedávanie a slabé svetlo sa môžu podpísať pod vznik bolestí hlavy alebo krčnej chrbtice. Kľud a ticho pri týchto záľubách skutočne lieči, ale nezabudnite si občas precvičiť svaly a aspoň trochu sa pred alebo po skončení stretnutia s rovnako „postihnutými“ priateľmi prejsť.
Čím aktívnejší pohyb sprevádza naše voľnočasové aktivity, tým väčšie riziko úrazu tela hrozí. Z letných športov k nim patrí downhill, teda extrémne zjazdy na bicykli z prudkých svahov, nezrieka na kamenistých povrchoch alebo medzi stromami. Pre vyznavačov extrémneho bicyklovania sa stavajú takzvané bikeparky, trasy s umelými prekážkami a s kontrolovaným rizikom. V zimnom období je možné podobne adrenalínové zážitky načerpať pri extrémnom zjazdovom lyžovaní. Práve vysoká rýchlosť pohybu pri oboch športoch môže byť príčinou úrazu, keď športovec nezvládne smer pohybu a koliduje s terénom, po ktorom sa pohybuje. lyžiarske prilby sú nevyhnutným vybavením každého športovca a odporúčané sú aj cyklistické prilby v lete pre hobby cykloturistov. Spolu s ďalšími ochrannými prvkami najmä na kĺby a ruky robia naše hobby bezpečnejším a dovoľujú nám po prežití skvelých zážitkov sa vrátiť k svojej rodine a svojej práci.
Vďaka ochranným prvkom športovej výbavy sa môžeme svojmu koníčku venovať bez rizika úrazu a bez ohrozenia príjmov pre seba a svoju rodinu.
Pridať komentár