web analytics

Opory stĺpov pre plot

Súčasťou oplotení záhrad a dvorov nie je len pletivo a stĺpy, ale aj šikmé vzpery stĺpov. Spevňujú celú konštrukciu plota. Aj pre ich umiestňovanie platia určité zásady. A ak celý plot postavíte na zemných skrutkách, tak aj opory stĺpov môžu stáť bezpečne na nich.


Pripomeňme, že opory pre stĺpy sa odporúčajú dávať každých dvadsaťpäť metrov, to je bežná dĺžka jedného balíka pletiva, alebo vždy, keď sa mení smer plota. Teda na rohoch alebo pri uhloch. Pretože aj pletivo má svoju hmotnosť a najmä krajné stĺpy na konci balíka lebo španovacieho drôtu by boli touto hmotnosťou ohýbané. Navyše v zime môže na plot namŕzať ľad, ktorí tiež niečo váži.

Správne osadená vzpera stĺpa je opretá o stĺp približne v dvoch tretinách jeho výšky od zeme a s rovinou zeme, či skôr vodorovnou rovinou na svahu, zviera uhol 60°. Dĺžka vzpery potom vychádza rovnako, ako dĺžka stĺpa, keď použijeme rovnaký priemer stĺpov aj vzpier a rovnaký priemer a dĺžku zemných skrutiek. Pri plotoch pod 180 cm výšky je praktické použiť tenšie vzpery. Bežne sa používajú oceľové stĺpy priemeru 48 mm do skrutiek priemeru 68, teda využiť vzpery hrúbky 38 mm do zemných skrutiek priemeru 60 mm. Prečo?

Pri konečnej fixácii stĺpov aj vzpier sa potom dá využiť dostupnejšie drvené kamenivo frakcie 4-8 a súčasne vôľa medzi vnútrom skrutky a vzperou nám dáva väčšie možnosti úprav uhla vzpery voči stĺpu.

Pred začiatkom práce si zmeriame, o akú dĺžku sa vzpera zanorí do zemnej skrutky. Potom rovnakú hodnotu poznačíme na opačnej strane vzpery, napríklad prúžkom izolačnej pásky. V požadovanej výške stĺpa priložíme vzperu pod uhlom 60°, preložíme za stĺp o zmeranú a označenú hodnotu zanorenia a spodný koniec vzpery na zemi nám ukáže, kam zavŕtať zemnú skrutku. Ak máme na stĺpe kam oprieť napríklad klasickú vodováhu, tie mávajú aj libelu pre uhly 60 a 30 stupov, čo nám uľahčí prácu.

Súvisiace:  Ako na zemnú skrutku v stiesnených podmienkach

zemná skrutka pre vzperu stĺpa

Na vyznačenom mieste na zemi začneme pomocou montážnej tyče zavrtávať zemný vrut do pôdy, pričom neustále kontrolujeme správny uhol aj smer k stĺpu. Často kontrolujte správnu pozíciu priamo vzperou, aby ste neskôr nemuseli celý vrut vyberať. Uhol a smer určujete miernym zatlačením na montážnu tyč požadovaným smerom pri zakrúcaní zemnej skrutky. Tesne pred koncom merajte aj to, či je vzpera v správnej hĺbke, voľte radšej mierny presah a napnutie, ako vôľu medzi stĺpom a vzperou.

správny uhol opory stĺpa

Keď je zemná skrutka pre oporu stĺpa v správnej polohe aj hĺbke, vložte vzperu a na mieste dotyku so stĺpom si poznačte miesto, kde sa hák dotýka stĺpa. V tomto mieste vyvŕtajte otvor o priemere 8 mm. Je vhodné najprv si jamkárom poznačiť miesto a potom použiť tenký vrták o priemere cca 2,5 až 3 mm. Zabránite tým tomu, aby sa vám vrták zošmykol po stĺpiku a poškodil jeho poplastovanie aj pozinkovanú vrstvu, to by viedlo k jeho hrdzaveniu.

Vyberte hák zo vzpery a vložte do stĺpa. Jeho celému spadnutiu doň zabraňuje prelis na háku, spoľahlivo sa oprie o stĺp. Nasaďte vzperu na hák v stĺpiku a cez podložku dotiahnite kľúčom č. 14 maticu M8. Nakoniec nasaďte plastovú čiapočku, ktorá chráni spoj pred dažďovou a vodou a koróziou.

zasypaná vzpera

opora stĺpa

Takto rýchlo, ľahko a bez námahy aj pomoci zhotovíte šikmé opory pre stĺpy plotov alebo aj vo vinohrade. Dĺžku zemných skrutiek voľte, tak ako pre stĺpy, podľa výšky plota a únosnosti pôdy. Za bežných okolností sa pre ploty do 150 cm používajú zemné skrutky dĺžky 550 mm, do 180 cm výšky skrutky o dĺžke 650 mm.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.