web analytics

Ako vyrobiť doma lavičku na kvety na balkón

Máme radi kvety a tiež pestujeme na balkóne jedlé rastliny, jahody, paradajky, bylinky a všeličo iné. Takže náš balkón je úplne plný zelene a farieb kvetov. Ako zabezpečiť všetkým rastlinám dostatok svetla? Pre tie,ktorým sa ušlo miesto v kvetináčoch na podlahe balkóna, som vyrobil drevenú lavičku, pomocou ktorej som ich zdvihol do výšky, aby tiež mali svoje miesto na slnku. Ako takúto poličku pod kvety vyrobiť v amatérskych podmienkach?

Aby som ušetril čas, obišiel som firmy u nás, ktoré robia s drevom. Zistil som ale, že lavičku mi podľa môjho nákresu vyrobia najskôr za mesiac. A keby som si ju chcel zmontovať sám, materiál mi pripravia najskôr o týždeň… Skrátka čo si človek neurobí sám, to nemá.

Nakoniec som sa rozhodol navštíviť hobbymarkety v neďalekom meste a vyrobiť drevenú lavičku pod kvety z materiálu, ktorý tam kúpim hotový. V prvom mali len tenké latky a podlahu na terasy alebo plávajúcu podlahu, to sa mi nehodilo. V druhom som našiel širší výber drevených polotovarov, pretože drevotriesku som zavrhol.

LavickaNaKvety-04

LavickaNaKvety-03

LavickaNaKvety-02

LavickaNaKvety-01

Kúpil som dva kusy lepených smrekových dosák šírky 25 centimetrov, presne taká mala byť lavička široká, aby na nej bezpečne stáli dva štvorhranné kvetináče. Jedna doska mala dĺžku 80 cm, presne podľa plánu na poličku, druhá 120 cm, čo mi tiež vyhovovalo, lebo polica mala siahať do výšky 60 cm nad podlahu. Zostávalo kúpiť hranol cca 4×4 cm pre pevné rohové spojenie oboch dosák. Čo ma prekvapilo, metrový kus opracovaného hranola v tomto rozmere sa pohyboval v cene cca 4 eurá, ale dvaapolmetrový na hrubo opracovaný hranol 24×44 mm stál 2,29. Aj s rozrezaním na polovicu, aby sa mi vošiel do kufra auta, necelé tri eurá.

LavickaNaKvety-05

Jedna skrutka nikdy nestačí, dve sú málo

Keď som vybraný všetok základný materiál, ostávalo kúpiť vruty a lepidlo, pretože bezfarebný lak som mal doma. Spočítal som si, že na celú lavičku budem potrebovať tak 18 vrutov, kúpil som ich 25. Občas sa nájde jeden so zle vylisovanou hlavou, občas sa jeden môže stratiť alebo poškodiť. Vzhľadom na rozmer dosák som zvolil rozmer vrutov 4×40 s hladkým driekom od polovice.

Hladké dosky som plánoval k sebe nie len zoskrutkovať, ale spoje poistiť aj lepidlom. Zvolil som akrylátové lepidlo v obale 250 gramov, pretože veľké balenie, cenove výhodnejšie, aj tak nespotrebujem za celý rok, zbytočne by vyschlo. Vodostále lepidlo zaistí, že lavička na balkóne ani v daždi sa nerozlepí a nebude jej vadiť ani hmla, hoci by priamo na ňu pršať nemalo.

Náradie na montáž poličky pod kvety mám doma. Jedná sa o akumulátorovú vŕtačku-uťahovačku, vrtáky (priemer 2 a 4 mm pre vruty 4×40), akumulátorovú pílu na drevo a elektrickú vibračnú brúsku. A štetec, plochý 40 mm široký, na nánášanie akrylátového, vodou riediteľného laku na drevo. Lak zaistí zvýšenú odolnosť dreva vo vonkajšom prostredí. Navyše vodou riediteľný lak môžete aplikovať aj v byte bez toho, že by ste trpeli smradom z rozpúšťadiel a kazili si zdravie. Štetec po použití tiež len vypláchnete v čistej vlažnej vode.

LavickaNaKvety-09

ElektrickaPila-09

Práca s drevom v paneláku bez dielne

Túto drevenú poličku pod kvety, dlhú 80 centimetrov, širokú 25 centimetrov a vysokú 60 centimetrov, môžete vyrobiť zo zakúpených polotovarov aj v chodbe obyčajného paneláku, bez toho, že by ste potrebovali vybavenú dielňu. Stačí trocha zručnosti a ručné, prípadne elektrické náradie, ktoré som popísal vyššie.

Pre začiatok sa postaráme o ochranu podlahy, aby sme ju v zápale práce nepoškodili. Podlahu pokryjeme krycou fóliou z umele hmoty, ktorá zachytí všetky piliny, padajúce skrutky alebo kvapky laku. Zakrývacie fólie sa dajú kúpiť od rozmeru 2 x 3 m a väčšie. V núdzi môžete použiť z rovnakého materiálu vyrobenú „vaničku“ na presádzanie izbových kvetov, ktorá sa do podoby vaničky zapína na bokoch sponami. Alebo starý obrus. Počítajte s tým, že v prípade „babráckej“ práce túto podložku vyhodíte, ale ochránite napríklad korkovú dlažbu v chodbe.

Namiesto pracovného stola stačia dve kuchynské stoličky, ak ich čalúnenie pokryjete opäť krycou fóliou, neurobíte zle.

Prvým krokom je rozdelenie dlhšej dosky na dve polovice, čím vytvoríme nohy lavičky. Za mierny poplatok vám dosku rozdelia už v hobbymarkete, ušetríte si tým dosť času aj námahy. Ak máte možnosť rezať elektrickou kmitavou pílkou, ako ja, môžete si dosku rozrezať sami. Pred vymeraním rezu nezabudnite, že obe polovice musia byť rovnako dlhé, inak lavička bude stáť „do kopca“ a tiež nezabudnite pri rozmeriavaní započítať šírku rezu píly, o ktorú sa vám materiál skráti!

LavickaNaKvety-06

Všetko, čo ceruzkou alebo fixkou nakreslíte na drevo, budete musieť pred lakovaním odstrániť. Takisto budete musieť pred finálnym lakovaním dôkladne odmastiť celý povrch poličky, lebo inak by vám lak dobre nedržal na dreve. Preto odporúčam ochrannú fóliu, v ktorej sa drevené prírezy predávajú, neodstraňovať až do konca práce. Keďže fólia je vakuovaná a dobre drží na doske, môžete si miesto rezu narysovať ceruzkou priamo na fóliu.

Po rozrezaní dosky brúskou zrazíme ostré hrany a trčiace triesky z okrajov a tým máme hotové nohy poličky pod kvety.

Výstuhy lavičky vyrežeme z dreveného hranola. Ja som kúpil 24×44 milimetrov, ale v podstate by vyhovel akýkoľvek o rozmeroch 25×25 až 40×40 mm. Dĺžka dvoch výstužných hranolov je 25 cm, teda taká istá, ako je šírka vrchnej dosky lavičky. Ľahko ich odrežete aj ručnou pílkou na drevo, akumulátorová či elektrická pílka vám uľahčí a urýchli prácu. Hrany hranolov opäť obrúste, elektrickou brúskou alebo ručne šmirglom. Odporúčam zrnitosť 80 až 120.

LavickaNaKvety-11

Teraz vyvŕtame otvory do výstuh. Na širšej strane výstuhy si vyznačíme pozdĺžnu osu a na nej označíme vo vzdialenosti 30 milimetrov od okrajov miesto pre otvor. Potom v strede medzi nimi ešte jeden. Výstuha prenáša sily zo skrutiek lavičky, je masívnejšia, ako dosky lavičky, ktoré by sa mohli pri svojej hrúbke 18 mm rozštiepiť. Alebo by sa lavička mohla kývať do strán. Výstuhy ju spevnia a zabránia tomu.

LavickaNaKvety-12

Najprv vyvŕtame otvory menším vrtákom priemeru 2 mm. Elektrická vŕtačka je výhodou, ale poslúži vám aj ručná, keď inú nemáte. Potom priložíme výstuhu na dosku nohy, precízne zarovnáme s okrajmi a tenkým vrtákom prevŕtame cez výstuhu do dosky otvory pre skrutky.

LavickaNaKvety-13

Vruty sú opatrené samorezným závitom, pri použití dostatočnej sily na skrutkovači alebo akumulátorovej uťahovačky sa dokážu zarezať do dreva. No môžu ho aj rozštiepiť, preto sa používa predvŕtanie tenkým vrtákom, ktoré zaistí jednak presné vedenie vrutu do materiálu a súčasne aj to, že materiál, ktorý by bol stlačený pri zavrtávaní a roztlačil by materiál, je odstránený. Do výstuhy je najprv vyvŕtaný otvor malým vrtákom, aby výstuha slúžila ako vedenie vrtáku do dosky.

LavickaNaKvety-14

Keď vyvŕtame do nôh všetky tenké otvory, každú stranu podľa jej výstuhy (aby sme zamedzili nesprávnej polohe otvorov v nohách, ak by sme pri vŕtaní výstuh nepostupovali úplne presne), prevŕtame otvory vo výstuhách vrtákom priemeru 4 mm. Driek vrutu vo svojej hornej časti má hladký profil, závit je len v časti, ktorá bude v nohách. To zaistí silné dotiahnutie vrutu do spodného materiálu.

Lepidlo zosilní spoj

Pred zoskrutkovaním natrieme lepidlo na výstuhu. Po zakúpení je výstupný tenký kužeľ fľašky s lepidlom od výroby zaslepený, treba ho zrezať ostrým nožom, najlepšie šikmo, niektorí výrobcovia lepidiel to majú naznačené. Netreba zrezávať až dole, tým by ste dosiahli veľký otvor a lepidlo by rýchlo vytekalo. Po nanesení lepidla otvor zatvorte priloženým vrchnákom, aby lepidlo v obale nevyschlo. Lepidlo nemusíte rozotierať, roztlačí sa po celej ploche pri skrutkovaní spojov.

LavickaNaKvety-15

Aby ste dobre trafili výstuhu na správne miesto na nohe, môžete pred lepením vložiť do predvŕtaných otvorov vruty tak, aby ich špičky trčali z výstuhy tak 2 až 3 mm. To vám pomôže nasadiť výstuhy správne do predvŕtaných otvorov v nohách. Potom už pomocou skrutkovača alebo uťahovačky zatiahnite skrutky. Najprv strednú, potom obe krajné, ale nie úplne. Hlavy skrutiek môžu trochu trčať. Keď sú všetky tri skrutky zaskrutkované, dotiahnite ich s citom tak, aby boli hlavy zarovno s povrchom výstuhy, prípadne tesne pod povrchom. Prejdite po nich dlaňou, či neškriabu, či sa o ne nezachytíte. Zabránite tak v budúcnosti jednak zraneniu, jednak zachytávaniu napríklad prachovky pri upratovaní. Ak si nedáte pozor, resp. nastavíte uťahovací moment prisilno, môže sa vám stať, že vrut vbehne priveľmi do materiálu, ako je to vidieť na fotografii. Potom neostane nič iné, len z druhej strany trčiaci hroz vrutu pilníkom zabrúsiť. Rozhodne vrut nepovoľujte, znížili by ste pevnosť spoja. Zaskrutkovaný a zalepený spoj necháme zaschnúť minimálne po dobu montážnej pevnosti, uvedenej na obale lepidla, kým budeme pokračovať v práci ďalej.

LavickaNaKvety-16

LavickaNaKvety-17

Ak sa vám dostane ochranný obal dosák pod výstuhu, povytiahnite ho pred konečným dotiahnutím vrutov. Lepidlo môžete otrieť papierovou servítkou.

Hotové nohy je je teraz treba pripevniť k vrchu lavice. Vo vzdialenosti 15 cm od vonkajších okrajov lavičky si naznačíme osu otvorov pre vrchné vruty do nôh a od dlhších okrajov vrchu naznačíme stredy vrutov vo vzdialenosti 40 mm a potom stredný asi 10-15 mm od stredu. Je to preto, že vruty spojujúce výstuhy s nohami sú vo vzdialenosti 30 mm od okrajov a v strede, tak aby sa nám vruty nekrižovali.

LavickaNaKvety-18

Osu stredov si prenesieme aj na bočnice vrchu lavičky a stredy si naznačíme aj na vrchy výstuh. Položíme vrch na nohy, poprosíme pomocníka o podržanie zostavy a vyvŕtame tenkým vrtákom do hĺbky asi 40 mm. Potom zložíme vrch lavičky a dovŕtame otvory na priemer 4 mm.

LavickaNaKvety-19

Keď sú všetky diery predvŕtané, nanesieme lepidlo na výstuhy aj nohy a nasadíme vrch, opäť s vloženými vrutmi s trčiacimi špičkami, na nohy a postupne dotiahneme všetkých šesť vrtutov. Opäť tak, aby ich hlavy boli tesne pod povrchom.

LavickaNaKvety-20

Pre ďalšie spevnenie môžeme pridať ďalšie dva vruty na každú stranu lavičky. Potrebujem si na vrch lavičky vyznačiť osu šírky nohy a vo vzdialenosti medzi vrutmi do výstuhy predvŕtame tenkým vrtákom otvory a potom opatrne zväčšíme diery v hornej časti polovice na 4 mm. Nasadíme vruty a dotiahneme.

LavickaNaKvety-21

Proti bočným výkyvom lavičku spevní výstuha medzi nohami v dolnej časti. Použiť môžete zvyšok z materiálu na výstuhy spojov dosiek, odrežeme dĺžku podľa vzdialenosti medzi nohami, pridať môžeme jeden centimeter, prepruženie lavičku spevní. Asi desať cm nad podlahou a v strede šírky nôh si vyznačíme presnú polohu výstuhy, vložíme medzi nohy a prevŕtame tenším vrtákom o priemere 2 mm. Výstuž vyberiem, dovŕtame v nohách otvory na 4 mm a vložíme vruty opäť tak, aby trčali ich šičky dovnútra. Potom nanesieme lepidlo na boky výstuhy, nasadíme na jeden hrot vrutu v nohe, odtiahneme druhú nohu, vložíme výstuhu na druhý hrot a povolíme tlak. Nohy si sadnú na výstuhu, oba vruty opatrne dotiahneme a fixujeme polohu výstuhy, aby sa medzi nohami nepretočila. Vaša nová lavička na kvety je hotová. Takmer.

Lak ochráni lavičku pred počasím

Lavička pod kvetináče je určená na balkón, ale aj keby ste ju používali len v miestnosti, musíte uvažovať s tým, že príde, aj keď neplánovane, do styku s vodou. A drevo pri tom začína hniť. Aby ste lavičku ochránili pred poveternostnými vplyvmi a vodou pri polievaní kvetov, je potrebnú jej povrch ochrániť lakom.

Aby ste doma nesmrdeli riedidlom pri lakovaní aj umývaní štetca, použite vodou riediteľný akrylátový lak. Ja som zvolil matný, na lesklom by zbytočne boli vidieť stopy po kvetináčoch či mierna nečistota.

LavickaNaKvety-23

Pred lakovaním stiahnite fóliu z dosák a môžete ju použiť na podloženie lavičky, aby ste ochránili podlahu a podložku. Ak máte zvyšky z latky na výstuhy, položte ju pod lavičku, pretože lak môže po stenách stekať a prilepil by lavičku k fólii. Latky sú úzke, skôr odlepíte lavičku z nich.

Pre prvý náter zrieďte akrylátový lak v pomere 1:1. Do malej uzatváteľnej nádoby o objeme 3 až 4 decilitre nalejte asi dva deci laku a poldruha až dve deci studenej vody. Dobre premiešajte drevenou paličkou, napríklad suchou halúzkou alebo paličkou ku kvetom. Na povrch lavičky môžete lak nanášať buď úzkym valčekom alebo plochým štetcom, vhodný je šírky 4 centimetre.

Prvá vrstva laku je zriedená preto, aby lak ľahšie prenikol do vnútra materiálu a impregnoval ho, čím zabráni vstupu vzdušnej vlhkosti do dreva. Po prvom nalakovaní ale z povrchu dosák vystúpia jemné vlákna dreva, postavia sa. Na omak je povrch drsný. Po dôkladnom zaschnutí laku je potrebné povrch zľahka prebrúsiť. Použite šmirgľový papier drsnosti 120 až 200 a jemne prejdite celý povrch tak, až je povrch hladký. Cieľom nie je zbrúsiť všetok lak, len vyčnievajúce vlákna. Tým sa samozrejme ale naruší celistvá vrstva laku. Preto obrúsený a utretý povrchu musíte nalakovať zriedeným lakom ešte raz.

Lakovanie lavičky je dobré robiť vo dvoch fázach. Najprv vrchnú dosku a bočné nohy, po zaschnutí ju obrátiť hore nohami a nalakovať zvyšné plochy. Druhý náter urobte v opačnom poradí. Po zabrúsení druhej vrstvy nalakujte celú lavičku tretí raz neriedeným lakom. Tretí náter už nemusíte brúsiť, povrch by mal byť hladký. Ak sa vám ale zdá stále drsným, napríklad preto, že ste použili drsnejší východzí materiál, obrúste ho a nalakujte štvrtý krát.

LavickaNaKvety-24

Hotovú lavičku pod kvety umiestnite na balkón a na vrch položte kvetináče. Budú oveľa vyššie a dostane sa kvetom v nich viacej svetla. A vy sa pri starostlivosti o ne nemusíte zohýnať. Ak plánujete použiť túto poličku pod kvety na užšie truhlíky, môžete si kúpiť v hobbymarkete užšie dosky.

LavickaNaKvety-26

Vzhľadom na úzku hrúbku dosák neodporúčam na lavičke sedieť. Ak uvažujete, že si podľa tohto návodu vyrobíte lavičku na sedenie, namiesto lepenej tenkej laťovky kúpte kvalitné a široké schodiskové stupne, ktoré sú hrubé okolo 4 centimetrov a takáto lavička vás bezpečne udrží aj dvoch.

Na zimu, keď dávate z balkóna preč kvety, môžete lavičku použiť aj v obývačke, opäť tak budú vaše rastlinky bližšie k oknu, ako na zemi a dostane sa im viac svetla.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.