web analytics

Banánová epidémia

Najväčšie banánové plantáže sveta zachvátila pohroma a nám hrozí opäť nedostatok banánov na pultoch predajní. Budeme opäť stáť v radoch na nedostatkové banány? Ohrozujú naše zdravie problémy s banánmi a čím ich nahradiť? A koľko budú stáť banány po zdražení, ktoré iste bude nasledovať?

 

Za „železnou oponou“ boli banány nedostatkovým tovarom, dovážaným len na vianočné sviatky. Po zmene režimu narástol dopyt po tomto exotickom ovocí, čo spôsobilo nárast plochy plantáží, zásobujúcich Európu týmto exotickým ovocím. A ako všade, kde je prirodzená diverzifikácia nahradená monokultúrou, dôjde k prepuknutiu chorôb.

banany

Niektoré porasty trpia hubovitým ochorením, iné zase parazitom, zavŕtavajúcim sa do ovocia. Radostná informácia, keď si uvedomíme, že to máme zjesť. Majiteľov plantáží trápi skutočnosť, že problémy s banánovníkmi im znižujú výnosy ovocia a zisky, nás by malo zaujímať naše zdravie a jeho reakcia na konzumáciu takto postihnutého ovocia.

Banán nie je nevyhnutná potravina

Možno si ľudia v našej krajine teraz uvedomia, keď bude banánov menej, budú drahšie a navyše hrozí poškodenia nášho zdravia, že banány nemusíme jesť, nie sú nevyhnutnou potravinou ako napríklad zemiaky alebo pšenica a raž na pekárenské výrobky. A že u nás máme dostatok domáceho ovocia, ktoré môže byť zdrojom vitamínov, vlákniny a ovocného cukru.

Na dopravu banánov do Európy a ich distribúciu po našom štáte sa využívajú lode a následne kamióny s ohromnou spotrebou nafty. Výsledkom vlastne zbytočnej prepravy je množstvo exhalátov, ktoré potom dýchame. Pritom stačí zájsť do záhrady a odtrhnúť si jablko alebo hrušku. Alebo si kúpiť v obchode ovocie, ktoré dopestovali u nás. Nie len, že tým dávame prácu svojim spoluobčanom, navyše im dávame možnosť si za zarobené peniaze kúpiť to, čo vyrábame my.

jablko

Nemusíme jesť banány, ktoré boli odtrhnuté ešte zelené, postriekané chemikáliami a „dozrievali“ v kontajneri počas prepravy do Európy, keď máme naše, domáce, dozrievané na slniečku, plné chuti a slnka. Navyše máme možnosť si prebytok úrody domáceho ovocia uskladniť na zimu, konzervovať a sušiť.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.