web analytics

Elektrocentrála v dome: kedy sa zíde a ako ju pripojiť

Najjednoduchším riešením, ako kompenzovať výpadok elektriny dodávanej zo siete, je elektrocentrála. Existuje však mnoho typov a napájacích systémov, ktorých pripojenie a obsluha sa líši v závislosti od spôsobu použitia. Prečítajte si, ako použiť elektrocentrálu na napájanie domu bez toho, aby ste si tým spôsobili zbytočné škody.

Prenájom elektrocentrály nerieši všetko

Ak hľadáte alternatívny zdroj elektriny pre váš dom, mali by ste si v prvom rade ujasniť, v akých situáciách ho chcete použiť. Do úvahy prichádza niekoľko scenárov:

1. Záloha pre prípad výpadku elektriny – Ak sú u vás výpadky zriedkavé, ale predsa len máte doma dôležité elektrospotrebiče, ktoré musia byť trvalo napájané, postačí vám prenosná benzínová elektrocentrála s nízkym výkonom. Výpadky trvajúce niekoľko minút viete kompenzovať aj záložnými zdrojmi (UPS), ktoré umožnia napr. počítaču či iným elektronickým zariadeniam bezpečne ukončiť činnosť bez toho, aby ste stratili dáta.

2. Časté výpadky elektriny z rozvodnej siete – Ak sa vo vašej lokalite stretávate s častými výpadkami trvajúcimi hodiny či dni, má zmysel uvažovať o dostatočne výkonnej, hoci aj stacionánej elektrocentrále, ktorá by zvládla napájať zariadenia potrebné pre základný chod domácnosti (okrem osvetlenia napr. aj počítače, sporák, zabezpečovací systém atď.). V prípade plánovaných výpadkov vám môže pomôcť aj prenájom elektrocentrály.

3. Napájanie domu bez elektrickej prípojky – V závislosti od polohy domu a ďalších podmienok pre vás môže byť riešením stacionárna elektrocentrála na naftu, resp. na zemný alebo kvapalný plyn (LPG). Môžete však siahnuť aj po fotovoltických paneloch s dostatočne veľkými batériami či po kogeneračných jednotkách, ktoré vyrábajú z nafty alebo plynu okrem elektriny aj teplo.

Najdôležitejším parametrom elektrocentrály je elektrický výkon. Odhadnúť ho môžete tak, že si spočítajte príkon všetkých spotrebičov, ktoré budete chcieť napájať a navýšite ho min. o 30 %, ideálne o 50 % (niektoré spotrebiče potrebujú pre rozbeh násobne vyšší výkon ako pre prevádzku).

Väčšine domácností stačí pre trvalé napájanie elektrocentrála s výkonom 6 kVA (kW), pri núdzovom napájaní sa zaobídete pokojne aj s 2 kVA (kW). Samozrejme, napájať elektrocentrálou napr. elektrické vykurovanie či práčku je ekonomický nezmysel, všetko však záleží od vašich finančných možností.

Elektrocentrála naštartuje aj automaticky

Ak chcete elektrocentrálu používať ako záložný zdroj, majte na pamäti, že prúd z nej sa nesmie v žiadnom prípade dostať do rozvodnej siete. Ohrozili by ste tým stabilitu siete a mohli by ste poškodiť elektrické zariadenia v sieti.

Čo sa týka pripojenia na elektroinštaláciu domu, máte takisto 3 možnosti. Pri každých z nich by mal pripojenie realizovať kvalifikovaný elektrotechnik, v opačnom prípade vám alebo vašim blízkym hrozí úraz el. prúdom, skrat či následný požiar alebo poškodenie spotrebičov.

Prvou možnosťou je manuálne pripojenie, pri ktorom elektrocentrálu fyzicky pripojíte do rozvodnej skrinky domu pomocou vhodnej pripojovacej sady. Pripojenie však trvá niekoľko minút a tento postup je teda vhodný iba pri plánovaných výpadkoch elektriny.

Druhou možnosťou je manuálne prepínanie napájania domu z rozvodnej siete a z elektrocentrály, ktorú však musíte pri výpadku elektriny ručne naštartovať. Elektroinštalácia domu musí byť prispôsobená – musí byť vybavená vhodnými ochrannými prvkami a hlavne prepínačom sietí, ktorý zabezpečí, aby sa napätie z elektrocentrály nedostalo do rozvodnej siete.

Najpohodlnejším, no zároveň najdrahším riešením je systém ATS. Ide o automatické ovládanie záložného zdroja, čo v praxi znamená, že elektrocentrála sa pri výpadku rozvodnej siete sama naštartuje a elektronika prestaví domový rozvádzač na napájanie z nej. Niektoré ATS systémy ponúkajú aj automatické štartovanie elektrocentrály v pravidelných časových intervaloch, aby otestovali jej funkčnosť, či dokonca ovládanie a sledovanie systému cez smartfón.

Očakávate výpadok elektriny? Pomôže vám požičovňa stavebných strojov

Ak máte nahlásený výpadok elektriny, no potrebujete udržať el. zariadenia v chode, nemusíte hneď investovať tisícky eur. Elektrocentrálu vám požičia požičovňa stavebných strojov. V prípade, ak chcete napájať citlivú elektroniku, vyberte si model s reguláciou napätia AVR, bez tejto funkcie by mohlo napätie kolísať a niektoré spotrebiče poškodiť.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.