web analytics

Malá záhradka: Ako ju využiť v snahe o sebestačnosť v potravinách?

Máte malú záhradku či už v záhradkárskej kolónii na okraji mesta alebo vlastníte niekde ďalej od svojho bydliska chatu so záhradou? Pravdepodobne ste si už položili otázku, či vďaka tejto záhradke dokážete byť aspoň v niektorých oblastiach potravinovo sebestační. Zrejme ste si odpovedali, že by to minimálne stálo za skúšku. Možno ste si už pripravili plán a pustili sa do toho. Ponúkneme vám preto pár rád, ako na to.

Vychádzajte z reálnej situácie

Úplne nezávislí na potravinových zdrojoch dnes už byť nemôžete. Niečo také nie je v súčasnosti reálne. Napriek tomu ale stojí za to vyskúšať, čo všetko si na vlastnej záhrade môžete vypestovať a ušetriť tým peniaze. Je potrebné si najskôr premyslieť, čo všetko od svojej záhradky očakávate. Vaše očakávania by mali byť reálne a vychádzať z vašej celkovej situácie. Vezmite teda do úvahy, aká pôda sa na záhrade nachádza. Ak máte záhradku v úrodnej oblasti s kvalitnou pôdou, môžete si vytvoriť smelšie plány, než keď hospodárite niekde v horskej oblasti na chudobnejšie pôde.

paradajky

Skvalitnite pôdu

Ak si chcete teda vybudovať záhradku, ktorá by vám aspoň trochu pomohla stať sa nezávislejším na ponuke supermarketov i trhov, ako prvé budete riešiť otázku kvality pôdy. Keď nie je príliš kvalitná, môžete si pomôcť navezením vrstvy černozeme, čo sa niekedy deje napríklad v záhradkárskych kolóniách. Veľkou pomocou je potom nájsť si dobrého dodávateľa kvalitného prírodného hnojiva, najlepšie konského, a objednať si od neho. Hnoj vám pôdu skultivuje a vaše výpestky budú oveľa lepšie a bohatšie. Môžete na hnojenie využiť aj rôzne zvyšky z domácnosti. Kávová usadenina je zdrojom dusíka, vaječné škrupiny obsahujú vápnik, rybie kosti fosfor…

Neplytvajte drahou pitnou vodou

Nemenej dôležitou otázkou je aj zalievanie záhradky. Praktický je zber dažďovej vody z odkvapu na chate. Ten usporí veľkú časť nákladov, ktoré by sme inak investovali do zalievanie. Je úplne zbytočným plytvaním, aby k rastlinám putovala drahá pitná voda. Preto si vybudujte pri chatke odkvap a zvádzajte dažďovú vodu do sudov alebo nádrží. Stane sa výborným zdrojom vlahy pre vaše rastliny. Ide o oveľa úspornejšiu metódu zalievanie, než keď striekate hadicou vodu zo studne. Zbytočne plytváte drahou vodou určenou do domácnosti.

Súvisiace:  Nepodceňujte vibrácie pri používaní krovinorezu

Premyslite zavlažovanie

Následne si rozmyslite, kde a čo budete chcieť na záhradke pestovať. Môžete si potom podľa toho premyslieť a vytvoriť systém zavlažovania. Ku stromom stojí za to priviesť rúrky, k záhonom závlahové systémy. Môžete ale použiť aj lacnejšie a jednoduchšie metódy ako je napríklad inštalácia zakopaných keramických nádob, mulčovanie a podobne. Významne pomôže zmenšiť náklady na zavlažovanie aj to, keď budete rastliny vsádzať s rozmyslom a vzhľadom na to, aké podmienky pri pestovaní vyžadujú. Teda rastliny, ktoré majú rady sucho, umiestňujte na suché miesta, tie ktoré naopak potrebujú vlhko, zasaďte do tienistého vlhkého kútika.

Rozhodnite sa, aký chcete trávnik

Premýšľajte tiež o tom, či budete chcieť na záhradke trávnik a v akej podobe. Pestovaný anglický pažiť vyžaduje oveľa viac starostlivosti a závlahy ako prírodný trávnik, ktorý necháte rásť len tak podľa svojho a občas ho pokosíte. Treba upozorniť aj na to, že krásny zelený a perfektne udržiavaný trávnik sa vám celkom predraží, zatiaľ čo keď namiesto neho vytvoríte zeleninové záhony, naopak peniaze vďaka svojim výpestkom ušetríte. Rozhodnutie, koľko trávnika, kde a akého, je však na vás.

Uvažujte, čo máte najradšej

Nakoniec už zostáva len rozhodnúť sa, čo na záhony zasadiť a zasiať. Venujte jeden kútik bylinkám. Pažítka, ligurček, tymián a ďalšie, to všetko sa vám bude hodiť. Nezabúdajte na cibuľu a cesnak, ktoré sú pre kuchyňu nevyhnutné. Ďalej sa určite bude hodiť mrkva, petržlen, zeler. Následne sa rozhodnite podľa toho, akú zeleninu máte radi a ako často ju užívate v kuchyni. Postavte si skleník na paradajky, papriky, pestovať v ňom môžete aj šaláty. Ďalej sa hodí napríklad kaleráb alebo tekvice. Pamätajte, že nejde o to vypestovať na čo najmenšom priestore čo najviac plodín, ale skôr si starostlivo premyslieť, čo vy sami v kuchyni najviac a najlepšie využijete. Nemá zmysel pestovať uhorky, keď ich nemáte radi. Nejde o to, z výpestkov uživiť celú rodinu, ale pomôžu vám vo chvíli, kedy budete mať napnutý rozpočet a budete obracať každé euro.

Súvisiace:  Terasy a ich zložky: Prečo sú dôležité terče a podložky?

sad

Ďalší nečakaný úžitok

Dobré je mať aj niekoľko ovocných stromov. Jabloň, hruška, čerešňa. Dodajú vám chutné plody a záhrade aj potrebný tieň. Môžete sa naučiť ich plody spracovávať ako čerstvé, tak aj zaváraním alebo sušením a ich úžitok mnohonásobne zhodnotíte. Lisovaním jabĺk si trebárs vyrobíte mušt. Zhodnotiť môžete záhradu napríklad aj chovom niekoľkých sliepok pre vajíčka, inštalovať na nej úľ a skúsiť včeláriť. Kúsok trávnika môžete použiť pre sušenie a bielenie bielizne. Nezabúdajte na kompost, na ktorom budete uchovávať organické zvyšky a neskôr poslúži ako výborné hnojivo. Využívajte záhradu tak, aby vám slúžila a mali ste z nej radosť.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.