web analytics

Na čo sa zamerať pri výbere krbu?

Jeden starý a nemiestny vtip hovorí o tom, že iba na dve veci sa dá pozerať donekonečna – prvou je horiaci oheň v krbe a tou druhou parkujúca žena. Lenže výhodou toho ohňa v krbe je aj to, že nás zahreje. Lenže jeho výber nie je práve najjednoduchší. Krby do domu majú svoje špecifiká a predtým, ako ukážete prstom na jeden konkrétny, by ste si o nich mali naštudovať aspoň nutné minimum. Čo by ste o nich mali vedieť?

Krb alebo krbová vložka?

Ak patríte medzi tých, ktorým záleží na efektívnom využívaní energie, potom sú pre vás vhodnejšie krbové vložky. Vďaka ich efektivite ušetríte až 50 % v porovnaní s otvorenými krbmi. Otvorený krb má účinnosť približne 30 %, zatiaľčo krbová vložka až 80 %. Ich ďalšou výhodou je bezpečnosť a lepšia tepelná pohoda, o ktorú sa postarajú. A čo sú mínusy? V porovnaní s krbovými kachľami sa komplikovanejšie inštalujú a je lepšie, keď ich máte v projekte domu zahrnuté ešte pred začatím výstavby. Ak sa rozhodnete pre krbové kachle, stačí mať len vývod na komín, do ktorého ich zapojíte, pričom vložku musíte ešte dôkladne obmurovať.
Ako je to s výkonom?

Výkon krbových kachlí či vložky by mal byť pre vás pri nákupe hlavným kritériom. Pri jeho výpočte však musíte zohľadniť aj stav nehnuteľnosti – je zateplená, alebo nie? Prečo? V prípade, že nehnuteľnosť nie je zateplená, 1 kW vyhreje približne 20 metrov štvorcových, no ak máte dom zateplený, 1 kW vykúri až 40 metrov štvorcových. Výpočet výkonu je dôležitý aj preto, lebo kachle či krb môžu byť poddimenzované alebo predimenzované. Keď sú kachle predimenzované, znamená to, že ich výkon je väčší ako potrebujete, a vtedy dochádza k dechtovaniu a zanášaniu komína. Keď sú kachle poddimenzované, výkon je príliš nízky, a tak priestor logicky nedokážu optimálne vykúriť.

krb

Čím kúriť?

Rozhodujete sa, či budú pre vás najlepšie kachle na drevo, pelety, alebo univerzálne? To ovplyvňujú hlavne vaše skladovacie možnosti. Ak máte dostatok miesta na skladovanie dreva, choďte do toho. Zamerajte sa hlavne na listnaté drevo, ktoré je na kúrenie lepšie ako to z ihličnatých drevín. V prípade, že chcete palivo kombinovať, siahnite po univerzálnych krboch. Chcete sa o tejto problematike dozvedieť viac? Navštívte stránku ZOPkrby.sk.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.