web analytics

Premýšľajte o úložných priestoroch vo svojom byte

Svoju kreativitu môžete prejaviť na rôznych miestach a jednou z nich je aj váš domov. Vďaka rôznym kreatívnym nápadom si môžete byt nielen rozveseliť a zútulniť, ale tiež mu značne odľahčiť, aby nebol preplnený vecami. Ako postupovať?

Posteľ ako pec a obrovský úložný vnútrajšok

Predovšetkým je potrebné porozmýšľať, ktoré priestory sa dajú pretvoriť na úložné, bez toho by to byt nejako zahltilo. Prekvapivo existuje rad hluchých priestorov, ktoré sa dajú výborne využiť. Obrovskú kapacitu ponúkajú napríklad priestory pod posteľou. Vynikajúce je nechať si vyrobiť posteľ na mieru s vysokým úložným priestorom od šikovného stolára. Získate pohodlné a vynikajúce poležanie, doslova ako u babičky na peci a pod ním potom obrovskú úložnú skriňu. Tú je dobré rozčleniť na niekoľko veľkých šuplíkov či zasúvacích kontajnerov. Obsah vďaka nim nebude tvoriť jeden veľký chaos, ale úhľadné usporiadanie, v ktorom vždy všetko nájdete na správnom mieste.

knihy

Police na knihy po celej dĺžke steny

Ďalším spôsobom, ako kreatívne zväčšiť byt je zrušiť klasickú knižnicu, ktorá zaberá veľa miesta, je nešikovná a navyše sa o ňu ešte buchnete bolestivo o bok, kedykoľvek idete okolo. Zavrhnite knižnicu ako skriňu a vyber si jednu dlhú stenu v obývacej izbe. Pod strop umiestnite na celú dĺžku steny dve masívne urobené police pod seba. Na ne narovnáte knihy. Určite sa vám ich tam vojde ďaleko viac než do pôvodnej knižnice a ešte zostane dosť miesta na ďalšie, ktoré napríklad ešte počas rokov pribudnú. Samozrejme si kúpte skladacie schodíky, aby ste na knihy dosiahli.

police

Zrušte komoru a urobte z nej vstavanú skriňu

Treťou možnosťou ako maximalizovať priestor je zrušiť komoru a pretvoriť ju vo veľkú vstavanú skriňu priamo podľa vašich potrieb. Uvedomte si, čo priestoru vám ukrajujú z komory dvere a ich otváranie. Regály sú spravidla štandardné a nezohľadňujú rôzne veľkosti predmetov, takže vo výsledku tiež nie sú príliš užitočné. Ak dvere vysadíte, regály vyberiete, prípadne i vybúrate časť priečky okolo dverí, aby ste získali celú vstupnú stenu do komory, máte pred sebou veľký priestor, ktorého riešenie môžete stvárniť podľa svojich vlastných potrieb. Nikto vás neobmedzuje. Môžete zvoliť napríklad posúvacie dvere.

loft

Vybudujte si loft

Ak máte byt s vysokými stropmi, naskytá sa vám ďalšie veľmi široké pole pôsobnosti ku stvárnenie priestoru a ušetrenie miesta. Ako prvý nápad sa javí spacie poschodie, ktoré sa dá urobiť napríklad pozdĺž celej jednej steny miestnosti a hore nemusí byť len jedna posteľ, ale dokonca aj dve alebo tri. Šikovný stolár si s konštrukciou spacieho poschodia budovaného na mieru ľahko poradí. Inou možnosťou je vytvoriť si priamo v byte svoj vnútorný loft v podkroví, ktorý môže byť ešte dokonalejší než jednoduché spacie poschodie. Rovnako dobre ale môže podkrovie tvoriť pracovňa alebo priestor pre ničím nerušené čítanie. Výstavbou spacieho poschodia či priamo loftu sa ušetrí veľa podlahovej plochy dole. Tá sa dá využiť na iné účely.

Veľká skriňa sa oplatí

Využiť sa dajú aj priestory nad vstupnými dverami bytu, kde sa dajú k stropu umiestniť veľké police. Zasúvať sa tam dajú napríklad väčšie krabice. Podobne aj priestory pri strope kúpeľne alebo toalety. Ďalší obrovský priestor získate naplánovaním a vybudovaním jednej veľkej skrine cez celú plochu steny v spálni. Vytvorte si jednoduchú skladačku, ktorá bude zahŕňať bielizník s jeho zásuvkami a poličkami, police na zložené odevy, tyč na zavesenie ramienok, horná časť s policou na zloženie sezónnych vecí ako sú zimné bundy. Kúpte skrini zasúvacie dvere, aby sa do nej neprášilo. Zrazu prekvapene zistíte, že už v byte žiadnu ďalšiu skriňu na šaty a bielizeň nepotrebujete. Skrátka pri zariaďovaní bytu premýšľajte. Nenechajte sa vtiahnuť do štandardných nábytkárskych zostáv. Skúste vymyslieť niečo kreatívne na vlastnú päsť a podľa vlastných plánov. Maximálne vyťažíte priestor a môže to byť pokojne aj lacnejšie ako zostava skríň z Ikey.

 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.