web analytics
výsev rajčín

Paradajky vysievame v marci

Paradajky patria k obľúbeným druhom zeleniny. Ak ich nechcete kupovať v hypermarketoch, môžete si ich vypestovať sami na balkóne alebo v záhradke. Na jar síce máte možnosť kúpiť hotové priesady na trhu, ale lepšie je vypestovať si svoje vlastné. Semená kúpite buď v záhradkárskych predajniach alebo si odložíte z minuloročnej úrody. Marec je pre založenie úrody ideálny čas.


Veľa ľudí začalo uprednostňovať pred peknými, no neužitočnými kvetmi na balkóne pestovanie zeleniny. Náklady aj starostlivosť sú rovnaké, úžitok neporovnateľný. Na raňajky úroda z pár truhlíkov stačí, no skutočnú úrodu pozberáme vtedy, keď pestujeme paradajky na záhradke. Vypestovanie si vlastných sadeníc má dve výhody. Jednak je to lacnejšie, ako kupovanie hotových priesad, jednak viete presne, ktorú odrodu ste si zasiali a aké paradajky budete zberať. To sa pri nákupe priesad nedá zaručiť.

Pri siatí paradajok doma potrebujete výsevný substrát, semená a sadbovače. Výsevný substrát obsahuje menej živín, ako bežný, teda núti rastlinky produkovať viac korienkov, čo im pomôže pri zasadení do záhrady k lepšiemu zakoreneniu. Sadbovače zase zaistia, že sa korienky jednotlivých rastlín neprepletú a pri sadení ich nepoškodíme.

Po naplnení sadbovačov substrátom položte semienka do stredu na povrch a zasypte ich niekoľko milimetrami substrátu. Alebo vytvorte malú priehlbinku ceruzkou alebo drevenou paličkou, vložte semienko paradajky a zasypte, opäť len niekoľko mm substrátu. Mierne utlačte povrch a môžete zavlažiť.

výsev paradajok

Aby prúd vody semienka zo substrátu nevyplavil, používame na prvé zavlažovanie rozprašovač vody. Ten orosí povrch substrátu, ale nepoškodí čerstvý výsev.

Na záver je treba prikryť sadbovač priesvitným vrchnákom alebo aspoň potravinárskou fóliou s pár otvormi na vetranie. Kryt vytvára mikroklímu, ktorú semená potrebujú na vyklíčenie. Dostatok svetla a tepla zaistíme semenám rajčín tým, že sadbovač umiestnime na okno orientované na juh.

Paradajky potrebujú asi dva mesiace rastu zo semena, kým ich môžeme dať von do záhrady alebo na balkón. Pretože ideálne podmienky pre ne vonku u nás začínajú v polovičke až koncom mája, je druhá polovica marca ideálnym časom na ich výsev. Tým, že sa naučíme vysievať paradajky zo semien sami, zabezpečíme si istú nezávislosť od producentov sadeníc a neskôr aj samotnej zeleniny. Doma pestovaná zelenina, dozrievaná na slnku je celkom určite bez chemických postrekov a je nie len zdravá, ale aj chutná. Slnko robí zázraky.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.