Kúpiť nové stavebné stroje môže znamenať vysokú záťaž pre firemný rozpočet. Existujú však aj alternatívne možnosti obstarania strojov. Pozreli sme sa na najvýhodnejšie z nich.
Nové stavebné stroje za „hotovosť“
Ide o najjednoduchší spôsob obstarania stroja, ceny za nové stavebné stroje sa však obvykle pohybujú v desiatkach až stovkách tisícov eur. Je teda málo firiem, ktoré si kúpu stroja v hotovosti môžu dovoliť bez toho, aby to potopilo alebo ohrozilo ich cash flow. Výhodou tohto riešenia však je, že stroj sa okamžite stáva majetkom firmy a tá následne nemá žiadne záväzky voči predajcovi, leasingovej spoločnosti či banke. Takisto nie je nutné klásť na firemný majetok žiadne ťarchy v podobe ručenia za prípadný úver.
Kúpa nového stroja na leasing
Niektorí predajcovia ponúkajú zákazníkom aj kúpu stroja ako napr. minibager či bager na splátky formou leasingu. Vtedy stačí zaplatiť iba akontáciu, tj. časť ceny stroja, obvykle vo výške pár desiatok %. Ak váš predajca takúto formu predaja neposkytuje, stále sa môžete obrátiť na niektorú z leasingových spoločností.
Kúpa na leasing však má niekoľko úskalí. V prvom rade sa nevyhnete navýšeniu ceny stroja, ktoré sa môže pohybovať v jednotkách až desiatkach %. Vaša firma zároveň musí mať vo väčšine prípadov aj nejakú podnikateľskú históriu, aby ste boli v očiach predajcu, resp. leasingovej spoločnosti dôveryhodní.
Výhodou financovania cez leasing okrem toho, že nepotrebujete veľký kapitál sú aj jednoduché odpisy z daní. Nevýhodou je, že vo väčšine prípadov ostáva stroj až do splatenia oficiálne majetkom predajcu či leasingovej spoločnosti. Majte tiež na pamäti, že výpoveď leasingovej zmluvy z vašej strany môže byť podmienená zaplatením vysokého penále.
Okrem klasického leasingu (tzv. finančný) sa pri stavebných strojoch využíva aj operatívny leasing. Pri ňom platíte za stroj mesačné platby, po skončení zmluvy však stroj musíte vrátiť predajcovi, resp. leasingovej spoločnosti. Tí poskytujú v prípade operatívneho leasingu aj údržbu stroja. Pri operatívnom leasingu sa neplatí akontácia, takže firemný rozpočet zaťažíte iba minimálne.
Kúpa stroja pomocou úveru
Jedným z riešení financovania stavebného stroja je aj úver v banke. Rovnako ako pri lízingu, aj pri úvere si banka preverí históriu vašej firmy – obvykle vyžadujú, aby firma podnikala aspoň rok či dva.
Navýšenie ceny stroja môže aj v tomto prípade dosiahnuť jednotky až desiatky % a v tomto prípade závisí okrem ceny stroja aj od výšky úroku. Tá zase od aktuálnych úrokových sadzieb na trhu, ale aj od vašej spoľahlivosti v očiach banky. Navyše, schválenie úveru je často podmienené ručením majetkom firmy (pri leasingu ručíte samotným predmetom nájmu, teda strojom).
Kúpa použitého stroja
V mnohých prípadoch dosahuje cena použitého stroja iba zlomok ceny nového. Ušetrené peniaze potom môžete využiť na kúpu ďalších strojov, prípadne na iné investície v rámci firmy. Použité stroje možno nedisponujú najmodernejšími technológiami, pri poctivej údržbe sa im však v spoľahlivosti hravo vyrovnajú. Návratnosť investície je v ich prípade omnoho rýchlejšia než pri nových strojoch. Ich kúpou navyše šetríte životné prostredie a prírodné zdroje, ktoré by inak museli byť použité na výrobu nového stroja.
Požičovňa stavebných strojov
Ak potrebujete stavebné stroje len na obdobie niekoľkých týždňov či mesiacov, riešením pre vás môže byť aj požičovňa stavebných strojov. Pri nej máte istotu, že budete mať k dispozícii plne servisovaný a udržiavaný stroj, ktorý je okamžite pripravený pracovať. V prípade náhleho náporu zákaziek tak môžete posilniť váš strojový park prakticky zo dňa na deň. Väčšina požičovní ponúka k strojom aj komplexný servis od privezenia na miesto cez zaškolenie obsluhy až po prenájom strojníkov, ktorí budú stroj obsluhovať.
Pridať komentár