web analytics

Začíname s domácim tréningom svojho psíka

Vycvičiť si psíka dokážete aj bez chodenia na cvičisko. Stačí len vedieť, ako vášho psíka naučiť základným povelom. Tie sa dajú bezpochyby natrénovať aj doma, len musíte vedieť, ako na to. U niektorých bodov sa s najväčšou pravdepodobnosťou zastavíte, ale verte nám, že sa jedná o odskúšané tréningové časti, ktoré skutočne fungujú. Ak svojho psíka považujete za koníček alebo záľubu a radi s ním trávite svoj voľný čas, pustite sa do tréningu svojpomocne.

Začíname s domácim tréningom

Medzi základné povely patrí bezpochyby ľahnutie a sadnutie. Na tom sa zhodnú snáď všetci psíčkari, vrátane tých, ktorí začínajú. Kvôli týmto povelom nemusíte chodiť na cvičisko. Zvládnete ich totiž hravo aj doma, len je potrebné vedieť, ako na to. Predstavte si, že by ste psíka vzali na cvičisko, kde by nikoho nepoznal, vrátane prostredia. Určitú dobu by trvalo len zvykanie si. Musíte počítať s tým, že aj psíci si zvykajú na prostredie, ľudí i hluk. Akonáhle ho prvýkrát vezmete na cvičisko, neurobíte s ním prakticky nič, čo sa týka prvého dňa. Doma je vo svojom prostredí a s ľuďmi, ktorých pozná, prečo teda neskúsiť tréning svojpomocne?

Zo začiatku sa bez maškrty a hračiek nezaobídete, s tým bohužiaľ musíte počítať. Musíte začať jednotlivými slovami, ktoré nesmiete za žiadnu cenu spolu kombinovať. Ak začnete povelom sadni, aspoň na pár hodín u neho zostaňte. Ukážte psíkovi, čo od neho vyžadujete. Pokojne mu zadnú časť tela sami posuňte smerom dole, aby vedel, že po ňom chcete tento povel. Potom, čo to urobíte, mu dajte maškrtu. Bude to síce o vašej trpezlivosti, ale verte nám, že po čase pochopí, čo od neho vlastne chcete. Takto to následne bude fungovať so všetkými povelmi, ktoré patria medzi tie jednoduchšie.

Tréning bez vodítka

Doteraz ste mali strach nechávať psíka vonku bez vodítka? Rozbehne sa za všetkým, čo vidí, a tak ho vždy máte na vodítku? Po naučení základných povelov, medzi ktoré okrem iného patrí aj „zostaň“ si tento pokus môžete dovoliť. Opäť ale začnite napríklad doma. Áno, pre skúšku tohto cviku neponúka domáce prostredie príliš veľké priestory, ale na druhú stranu nejako sa začať musí. Až potom stupňujte. Vezmite ho von, kde nechodí veľké množstvo ľudí a snažte sa psíka udržať pri tele. Ak budete mať pocit, že sa chce stále rozbehnúť, zapojte ho na vodítko a neriskujte. Všetko chce svoj čas.

Najväčší strach máte z toho, že by sa psík rozbehol v momente, kedy by počul nepríjemné zvuky? Aj toto môžete svojim spôsobom psíka naučiť doma. Stačí len v nečakanú chvíľu zapnúť domáci spotrebič, ktorý vydáva veľký hluk. Tým môže byť napríklad vysávač. Ak vás žiadny iný spotrebič nenapadá, pustite naplno vodu alebo si vezmite varešku a buchnite s ňou o hrniec. Nech už urobíte akýkoľvek zvuk, myslite na to, že psík o ňom nesmie vedieť skôr. Tento postup sa vám môže zdať trochu drastický, ale pomocou neho sa naučia nečakaným zvukom.

Trpezlivosť musí byť vaša silná stránka

Nezabúdajte na to, že trpezlivosť musí byť vaša silná stránka. Akonáhle sa váš psík naučí aspoň základným povelom, skúste ho prestať pomaly ale isto odmeňovať. Jedine tak budete potom vedieť, že to psík robí z toho dôvodu, že chce, nie preto, že za to dostane odmenu.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.