Zaistenie bezpečnosti je jednou z našich najvyšších priorít. A týka sa to aj nášho majetku, víkendové chalupy nevynímajúc. Okrem rôznych elektronických systémov patria k najúčinnejším stále kvalitné mechanické zabezpečenia. Ako proti nezvaným návštevníkom zaistiť dvere na starom dome?
Vyše storočné domy sa stavali z kameňa a obsahovali veľa častí z dreva. Medzi ne patria okná a okenice aj dvere. Kým na hospodárskej časti domu boli dvere jednoduché z dosák, na obytnej časti boli dvere o čosi elegantnejšie. A hoci sú zväčša vyrobené z tvrdého dreva a aj dnes sú odolné a tvrdé, v súčasnej dobe už staré zámky nepostačujú pre ich zaistenie, najmä ak sa na chalupe celý týždeň nevyskytujeme.
Na hospodársku časť je ľahké pripevniť skrutkami petlicu a zamknúť ich. No dvere obytnej časti bývajú členité a ak ich nechceme poškodiť primitívnou petlicou, musíme vymyslieť čosi sofistikovanejšie pri zachovaní pevnosti.
Jednou z možností je nechať si v zámočníckej dielni na mieru vyrobiť závodu, podľa šírky dverí jednodielnu alebo dvojdielnu, ktorá korešponduje s členitosťou pôvodných dverí a minimalizuje priestory pre vloženie páčidla. Dutá závora z hranatých (jäklových) oceľových profilov spĺňa tiež požiadavku na nízku hmotnosť a tým aj ľahkú obsluhu. A osadenie do stien okolo dverí zase nepoškodí a neznehodnotí staré, často veľmi pekne prevedené, dvere do domu.
Takúto oceľovú závoru nasaďte na závitovú týč väčšieho priemeru, cca M16, medzi podložky a matice, aby ste minimalizovali kývanie závory na tyči. Krajnú maticu je potrebné zavariť a prebrúsiť, v núdzi postačí po odmastení použiť klampiarsku pájku a preliať závit cínom. Medzeru medzi závorou a múrom opäť vyplňte veľkoplošnou podložkou a maticou, po osadení môžete matice zaistiť kladivom a jamkárom. Keby sa zlodej pokúsil matice a tým aj závoru uvoľniť, bude s tým mať veľký problém.
Aby ste dosiahli stav na fotografii, je potrebné závitovú týč do steny nejako upevniť. Samozrejme najprv treba do steny vyvŕtať otvor. Najľahšie do tehlovej, najťažšie do betónovej. Na starých domoch sa najčastejšie stretneme s kameňom ako s materiálom na steny. Hrúbka múrov býva nezriedka aj 70 alebo 90 cm a prevŕtať takúto hrubú stenu je ťažké, ak nie v podmienkach kutila nemožné. Pri tenšej stene by stačilo na vnútornú stranu závitovej tyče v dome dať opäť podložku a maticu a bola by závora upevnená.
Keď sú múry hrubé, jednoduchšie je vyvŕtať „slepú“ dieru a závitovú tyč do nej upevniť takto. V domácnostiach používaná sádra nie je vhodná na zabezpečovacie systémy, s betónom je práca zdĺhavá. Ideálnym spôsobom je použiť takzvanú chemickú kotvu.
Jedná sa dvojzložkové lepidlo, ktoré je v pastovitej forme uložené v kartuši, po zmiešaní oboch zložiek dôjde k vytvrdnutiu zmesi. V obale sú obe náplne uložené oddelene, preto je možné skladovať chemickú kotvu dlhú dobu. K zmiešaniu dochádza v aplikačnom nástavci vnútornou špirálou. Ku kotve sú často dodávané dva nástavce alebo sa dajú dokúpiť aj zvlášť. Aj potrebujete dotlačiť lepidlo do hlbšej diery, môžete predĺžiť nástavec tenkou hadičkou.
Keď je závora so závitovou tyčou pripravená, vyvŕtajte do steny dieru. Nie veľmi veľkú a dlhú podľa dĺžky závitovej tyče. Dĺžka 20 cm by sa dala zo steny vylomiť, metrová je zbytočne dlhá. Medzi 40 a 50 cm úplne stačí a na dva otvory vám postačí jedna kartuš chemickej kotvy.
Vŕtať začnite malým vrtákom, napr. priemer 10 mm a dĺžka 10 cm. Do takejto vodiacej diery sa pustite väčším vrtákom a dieru aj predĺžte. Napríklad priemer 12 mm a dĺžka 50 cm. Nakoniec zväčšite priemer diery vrtákom 16 mm. Takmer vždy sa diera trochu „rozhodí“, takže jej priemer bude o niečo väčší a tyč M16 pôjde do otvoru voľne vložiť. Pri výnimočne presnom vŕtaní do materiálu, ktorý sa nedrolí, by ste museli dieru prevŕtať ešte aj vrtákom priemeru 18 mm.
Pred aplikáciou chemickej kotvy musí byť otvor čistý, bez prachu a kúskov materiálu. Veľké nečistoty vyškrabte pomocou drevenej alebo kovovej tyčky, prípadne si vyrobte improvizovanú kefku. Dieru tiež môžete od nečistôt vyfúkať hadičkou, pozor na oči!
Do čistého montážneho otvoru vložte aplikátor kotvy a pomocou aplikačnej pištole natlačte zmes chemickej kotvy a postupne vyťahujte nástavec z otvoru. Potom vsuňte tyč do požadovanej hĺbky a zafixujte ju. Tvrdnutie chemickej kotvy trvá asi trištvrte hodiny, na manipuláciu máte asi desať minút. Pokiaľ okamžite po osadení tyče do prvej diery nefixujete aj druhú, v aplikačnom nástavci vám zmes tiež stvrdne a nástavec môžete zahodiť. Kým to však urobíte, chráni zmesi v kartuši pred vysušením. Čistý nástavec nasaďte až tesne pred použitím.
Materiál chemickej kotvy dokonale obalí závity aj vnikne do trhlín vo vnútri diery. Vytvorí sa hutná hmota, ktorá nedovolí svojou pevnosťou akýkoľvek pohyb závitovej tyče a tým aj celej závory. A váš dom bude bezpečne chránený pred každým nezvaným hosťom.
Pridať komentár