web analytics

Prvá pomoc pre domácnosť

Máte v aute autolekárničku? Celkom iste. A máte doma kufrík prvej pomoci domácnosti? Že čo to je? Všetko potrebné na rýchle opravy čohokoľvek, čo sa môže doma pokaziť a na čo netreba volať špecializovaného opravára.

Skoro každý chlap je domáci kutil, takže nejakú skrinku by na svoj vercajk doma mať mohol. Sada základných skrutkovačov, kľúče, kliešte a nejaké skrutky, k tomu pár klinčekov a kladivko. Sem-tam zavesiť obraz, sem-tam opraviť poličku, občas napraviť šuplík.

No nie vždy je treba pri oprave vŕtať alebo búchať kladivom. Také odrazené uško na hrnčeku z ozdobnej poličky by ste kladivom asi neopravili. Na to potrebujete kvalitné lepidlá. Na lepenie skla, porcelánu alebo gumy a kovu, najmä drobných predmetov, sekundové lepidlá. Dvojzložkové na silové spoje a takzvané chemoprénové napríklad na opravu topánok alebo pre vytvorenie pevných, ale pružných spojov. Na lepenie dreva a drevotriesok zase využijete vodou riediteľné akrylátové lepidlá.

Veľkou výhodou epoxidových lepidiel s krátkou dobou tvrdnutia je ich balenie v dvojstriekačkách. Ľahko sa nimi manipuluje, pri lepení vytlačíte na jeden raz z oboch túb rovnaké množstvá zložiek, ktoré potom len dobre premiešate a nanesiete na lepený spoj. Zvýšením teploty môžete tvrdnutie lepidla urýchliť, napríklad posvietením si stolnou lampu so žiarovkou. Kompaktná žiarivka nefunguje, vyžaruje veľa svetla a málo tepla.

dvojzložkové lepidlo
dvojzložkové lepidlo

A ak na niečo nestačí vŕtačka ani lepidlo, vhod môžu prísť lepiace pásky rôznych druhov. Oplatí sa to všetko mať doma pre prípad, že vaša domácnosť bude potrebovať prvú pomoc.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.