web analytics

Ako prilepiť celoplošný koberec?

Koberce sa pomaly, ale isto vracajú späť do slovenských domácností. Už dávno neplatí, že sú iba lapače prachu a nečistôt. Vďaka moderným technologickým postupom a kvalitným vysávačom sa dá z kobercov prach vysať a niektoré ho dokonca odpudzujú. Ako koberec celoplošne prilepiť sa dočítate v nasledujúcom článku.

Celoplošné lepenie

Koberce je možné položiť na voľno, ale to sa u celoplošných moc neodporúča. Mohli by sa zhŕňať, vytvárať hrče a šmýkať, zvlášť detské koberce by mali byť prilepené. Kto sa bojí lepenia môže voliť kusové koberce, ktoré sa len voľne pokladajú.

Preto sa pri kobercoch „od steny k stene“ odporúča lepenie. So správnymi prípravkami a trochou šikovnosti to zvládne každý domáci kutil.

Príprava podkladu

Prvým dôležitým krokom je dôkladne odstrániť starú podlahovú krytinu. Podklad musí byť dokonale čistý a zbavený nečistôt. Jedná sa predovšetkým o zvyšky lepidla alebo lepiacich pások. Z povrchu podlahy sa musia odstrániť uvoľnené časti.

Na podklade nesmú zostať žiadne zvyšky farieb alebo lakov. To je nutné obrúsiť. Koberec je možné položiť prakticky na akýkoľvek povrch. Linoleum, PVC podlahy alebo dlaždice sa môžu nechať položené, ale koberec potom musí byť veľmi dôkladne prilepený. Všeobecne platí, že povrch musí byť rovný, suchý a neprašný.

Úprava koberca

Pri pokladaní koberca platí, dvakrát meraj a raz rež. Ideálne je nechať si koberec narezať v obchode. K rozmerom miestnosti je dobré pripočítať na každej strane 10 cm. Do úvahy je dôležité brať presahy na výklenky a dvere.

Ak sa rozhodnete koberec rezať sami, vždy tak urobte na rovnom podklade a tak aby ste nezničili povrch podlahy. Napojenie jednotlivých pásov sa snažte umiestniť tam, kde bude stáť nábytok. Pri pokladaní musia mať všetky diely rovnaký smer vlasu.

Súvisiace:  Nemáte chuť volať maliara? Vymaľujte si sami, ušetríte nielen peniaze, ale aj energiu

Lepenie koberca

Lepenie koberca sa odporúča do miestností, ktoré majú viac ako 20 m2. Kľúčové je používať iba lepidlo určené na lepenie kobercov. Žiadne iné. Lepidlo sa vyberá podľa typu podkladu. Malo by byť bez rozpúšťadiel, aby sa zabránilo poškodeniu koberca.

Koberec sa musí rolovať tak, aby dĺžka role zodpovedala kratšej strane koberca. Pod koberce sa nanáša lepidlo stierkou. Koberec sa potom pritlačí a opravia sa prípadné nedostatky. Opravy sú možné pred zaschnutím lepidla. Švy sa spájajú pomocou napínača na koberce.

Až keď je všetko dokonale vyrovnané a prilepené, postupuje sa k ďalšiemu dielu. Na záver sa musia pritlačiť hrany k stenám a ostrým nožom sa zrežú zvyšky.

koberce

Čo bude potrebné

  • nôž na koberec

  • ozubená stierka

  • pravítko na koberec

  • nožnice

  • špachtľa

  • kladivo

Prídržná mriežka

Výhodou pokládky kobercov pomocou prídržnej mriežky je pevnosť a stálosť, ktorá je porovnateľná s celoplošným lepením. Výborné sú špeciálne plastové profily na nalepenie kobercových pásikov. Profily sa priskrutkujú hmoždinkami do steny.

Použiť sa dajú mosadzné profilové lišty, tie sa využívajú predovšetkým u prechodov z jednej miestnosti do druhej.

Tipy na uľahčenie práce

  • vždy nakupujte s rezervou

  • vysaďte si dvere

  • nechajte koberec aklimatizovať minimálne 12 hodín

  • zakončujte okraje pomocou lepiacich plastových profilov, na ktoré sa lepia prúžky z pokladaného koberca

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.