web analytics

Aké farby stien zvoliť do jednotlivých miestností?

izba Odhodlali ste sa na prerábanie jednej či viacerých miestností vášho bytu alebo domu? S najväčšou pravdepodobnosťou vás neobíde ani maľovanie stien. Žiaden náter nevydrží večne a po čase sa miestami odlúpi či inak poškodí. Maľovanie však veľa ľudí nepojme len ako opravu stavu aktuálneho náteru, ale aj príležitosť na zmenu farebného ladenia celej miestnosti.

Klasika či farebné experimenty?

Medzi stále obľúbené farby patrí klasická biela, na ktorú mnoho ľudí nedá dopustiť. Jej výhodou je, že pôsobí čisto a nerušivo a vynikne pri nej nábytok, či doplnky danej izby. V kombinácii s tmavšou podlahou a farebnými doplnkami môže pôsobiť naozaj moderne. Pri zlom zladení s doplnkami však môže pre niektorých ľudí pôsobiť príliš nudne a sterilne, či dokonca evokovať nemocničné prostredie.

Ak sa rozhodnete pre iné odtiene ako bielu, pamätajte na heslo všetko s mierou. Príliš tmavé odtiene priestor opticky zmenšujú a môžu pôsobiť rušivo. Ak trváte na tmavšom odtieni, aplikujte ho len na jednu z stien, opticky tak priestor predĺžite.

Aké farby dominujú v jednotlivých izbách?

Kuchyňa je jedna z najrušnejších miestností, veľa ľudí preto akosi podvedome volí veselé a energické odtiene. Najrozšírenejšie sú bledšie odtiene žltej či oranžovej, ktoré pôsobia ukľudňujúco a optimisticky.

V obývačke sa trendy menia snáď najdynamickejšie. Posledný rok boli v móde tmavšie farby ako smaragdová či fialová, treba si však zvážiť, či je vaša obývacia izba dostatočne veľká. Pri menších priestoroch sú vhodnejšie bledšie farby. V oboch prípadoch sú obľúbené aj kombinácie so vzorovanými textilnými či vinylovými tapetami.

interier

Spálňa by mala byť vaša oáza kľudu a pokoja. Nerušte si svoj odpočinok a relax prílišne tmavými či krikľavými farbami. Obľube sa bez ohľadu na aktuálne trendy vždy tešia zemité farby ako béžová, bledohnedá, krémová či bledšie odtiene okrovej. V detskej izbe sa naopak môžete farebne vyblázniť. Farebné prostredie stimuluje detsku predstavivosť a kreativitu a na rozdiel od spálne je pre deti ich izba aj miestom pre hry a zábavu.

Malá rada na záver

Či už čerpáte inšpiráciu pre voľbu odtieňa stien na internete či v časopisoch, ľahko sa môže stať, že v predajni sa vaše očakávania nenaplnia. Mnoho predajní vám totiž okrem aktuálnej ponuky nedá viac možností výberu. Ak máte špecifickejšie požiadavky, spýtajte sa v špecializovaných predajniach na miešanie farieb. To je vykonávané v miešacom centre špeciálnym prístrojom, pričom každá farba je ukladaná do databázy. V prípade potreby si ju teda môžete dať hocikedy domiešať a pokračovať v maľovaní.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.