web analytics

Kontingenčné tabuľky ako každodenný pomocník

Schopnosť rýchlo rozmýšľať a analyzovať údaje je často kľúčová vlastnosť, ktorá umožňuje robiť rýchle a správne obchodné rozhodnutia. S dátami je však veľmi často problém – netušíme odkiaľ začať, zozbierané dáta sú chaotické a nedokážeme v nich nájsť správny systém a poriadok.

Analyzovanie dát a číselných údajov predstavuje hodiny nekonečnej práce, ktorá nie je vždy úspešná. Preto sa snažíme hľadať a vytvárať nástroje, ktoré by prácu s dátami vedeli značne zjednodušiť a na ich výstup by sme sa mohli do veľkej miery spoľahnúť. Existuje však taký nástroj?

Samozrejme, že existuje. Človek je tvor vynaliezavý a každú prácu si chce zjednodušiť, aby predstavovala menší problém ako na začiatku. Takýmto nástrojom sú kontingenčné tabuľky. Kontingenčné tabuľky predstavujú spôsob ako rýchlo a jednoducho nielen zhromažďovať a zapisovať dáta, ale ich aj jednoducho analyzovať a mať ich vždy po kontrolou.

Vytvoríte ich rýchlo a podľa vlastného vkusu

Vytvorenie kontingenčnej tabuľky v programe Excel nie je zložitý proces. Na jej vytvorenie stačí pár kliknutí a za pár sekúnd ste schopný vytvoriť pomocníka, ktorého si veľmi rýchlo obľúbite.

Veľkou výhodou kontingenčných tabuliek je ich flexibilita. Môžete ich upravovať, meniť ich vzhľad a pripravovať tabuľky, ktoré použijete na prezentovanie dosiahnutých výsledkov v danom projekte. Úprava tabuliek do požadovanej formy zaberie krátky čas. Môžete ju vždy upraviť podľa zobrazenia dát a výsledky.

Kontingenčné tabuľky môžu slúžiť aj ako predloha na tvorbu grafov. Grafické zobrazenie výsledkov a dát predstavuje účinný a najmä pre divákov zaujímavý spôsob, ako prezentovať svoje výsledky pred publikom. Tabuľky sú schopné sumarizovať veľký počet dát. Odporúčame vám atraktívnejšiu a lákavejšiu formu grafov, ktorá na prezentácii viac zaujme.

Majte svoje dáta pod kontrolou

Grafy sa aktualizujú podľa toho, akým spôsobom aktualizujete kontingenčnú tabuľku. Nemusíte sa báť, že každú zmenu v tabuľke budete musieť samostatne graficky prerábať. Údaje sa aktualizujú spolu s tabuľkou a tak bude v grafe vždy zaznamenaná aj zmena, ktorá sa udiala v tabuľke.

Kontingenčné tabuľky predstavujú rýchly a účinný spôsob, ako mať vždy svoje dáta pod kontrolou a ako o nich mať dokonalý prehľad. Môžete ich upravovať podľa toho, ako vám to bude práve vyhovovať. Najnovšie výsledky spracujú počas niekoľkých sekúnd. Hodiny práce s dátami v podobe ručného počítania na kalkulačke sa vďaka kontingenčným tabuľkám stratia.

Použitie kontingenčných tabuliek je v dnešnej dobe pomerne rozšírené. Zo štatistického hľadiska sa tabuľky používajú na prehľadnú vizualizáciu dvoch štatistických údajov. Výhodou je najmä rýchla sumarizácia a spracovanie výsledkov, vďaka čomu môžete hneď pracovať s novými a aktuálnymi dátami.

S tabuľkami urobíte menej chýb než manuálnym vkladaním

Mnoho ľudí ma pocit, že kontingenčné tabuľky sú náročné na zvládnutie i pochopenie a preto ich benefity často nepoužívajú. Pravdou však je, že práca s nimi nie je vôbec náročná a pomocou jednoduchých návodov a videí ju zvládne každý. Vďaka kontingenčnej tabuľke sa môže vaša práca nielen zrýchliť, ale bude aj jednoduchšia a efektívnejšia.

Použitie kontingenčných tabuliek vo veľkej miere znižuje percento chýb, ktoré vznikajú pri manuálnom spracovaní údajov a dát, bez použitia odpovedajúceho softvéru. Každý z nás pozná ten pocit, keď sa neustále točí okolo rovnakej chyby, na ktorú nemôže prísť. Hľadanie mu prináša množstvo práce navyše, ktorá by pri použití správnej kontingenčnej tabuľky nemusela vzniknúť.

Znalosť kontingenčných tabuliek sa stane vašou silnou stránkou, pretože vám umožní porovnávať údaje, zoskupovať ich a zároveň pracovať s predpovedaním a popisom trendov. Kontingenčné tabuľky predstavujú jeden z najefektívnejších nástrojov, ktoré tabuľkový softvér Excel ponúka.

Školenia aj cez internet

Pri výučbe každého nového programu sa treba obrniť veľkou dávkou trpezlivosti. Je možné, že po prvý raz sa vám kontingenčná tabuľka nepodarí a budete musieť skúšať opäť. Výhodou je, že prácu s nimi môžete robiť z pohodlia svojho domova a vďaka video online kurzom nemusíte pretrpieť žiadne dlhé hodiny v učebni informatiky.

Práca s kontingenčnými tabuľkami je na prvý pohľad zložitá. Len čo naberiete prvé potrebné znalosti a rozšírite svoj obzor, tvorba a editovanie sa s kontingenčnými tabuľkami v tabuľkovom softvéri Excel bude zdať veľmi jednoduchá a najmä rýchla.

Vďaka kontingenčným tabuľkám spracujete svoje dáta a výsledky rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a vďaka tomu ušetríte dlhé hodiny práce. Vyhnete sa tiež riziku chýb, ktoré pri manuálnom spracovaní vznikajú veľmi často a problémom už nebudú ani nové požiadavky na spracovanie výsledkov, ktoré budete teraz schopný spracovať pomocou pár kliknutí a operácií. Náročné a zdĺhavé stereotypné postupy sa vďaka kontingenčným tabuľkám stanú rýchlejšími a efektívnejšími.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.