web analytics

Výmena WC v paneláku: Čo obnáša?

V každom byte je jedno miesto, ktoré síce návštevám nepredvádzate, ale napriek tomu sa bez neho nezaobídete. Toaleta. Ak je dobre postavená, môže nám slúžiť dlhé roky i desaťročia, ale skôr či neskôr rovnako jedného dňa nastane situácia, kedy budete nútení ju vymeniť. Čo potom?

Zvážte, či miestnosť nepresvetliť

Na toaletu máme predovšetkým dva základné požiadavky, ktoré chceme, aby spĺňala: čistotu a funkčnosť. Až v závese za týmito požiadavkami ide estetická stránka. Nad výmenou toalety sa spravidla zamýšľame vo chvíli, keď existujúce WC neplní spomínané požiadavky. Môže sa to stať napríklad v prípade, že WC začne pretekať, alebo sa stále kazí splachovanie. Ak ste sa rozhodli pre výmenu WC, nejde o nijak zložitú záležitosť. Môžete si ale ujasniť, či súčasne s výmenou WC neurobíte celkovú rekonštrukciu celej miestnosti. Máte k tomu ideálnu príležitosť. Vymeniť dlažbu, obklady. Ak trpíte pocitom, že je na toalete málo svetla napriek kvalitnému osvetleniu, môžete nechať prerobiť priečku a vložiť do nej sklenené tvárnice-sklobetón, aby do miestnostky prenikalo viac denného svetla zo susednej miestnosti. Toaleta sa tak príjemne presvetlí a celkový dojem bude prevzdušnenejší.

Zlaďte si celý interiér

misa Ak prikročíte k celkovej rekonštrukcii, popremýšľajte o tom, ako toaletu novo zariadiť, aby bola príjemnejšia, krajšia, priestrannejšia a dali sa tu aj lepšie uložiť nevyhnutné veci. Napríklad skrinka na čistiace prostriedky, ďalej odpadkový kôš určený na vložky, kam umiestniť držiak na toaletný papier. Akú zvoliť farbu obkladov. Modrá a biela evokuje dojem čistoty, naproti tomu odtiene marhuľovej, lososovej alebo svetlo žltej a podobné pôsobia veľmi teplým, priateľským dojmom. Naopak tmavšie odtiene napríklad zelenej, čiernej budia dojem chladu. Farbe obkladov a podlahy by ste potom mali prispôsobiť aj vnútorné zariadenie, teda skrinky či držiaky na toaletný papier. Aj sedátka na WC misu sa dajú vybrať v rôznych farbách, nemusíte voliť klasické biele. Napríklad môžete zvoliť rôzne pomaľované alebo tiež drevené. Vždy si ich zlaďte s celým interiérom.

Pozor na závesné misy

Keď si budete vyberať novú misu, musíte mať na zreteli, aký máte odpad, aby ste si zbytočne neskomplikovala napojenie WC na odpadovú rúru. V zásade existujú tri typy WC Combi. So zvisle umiestneným odpadom, so zadným odpadom rovným a šikmým. U zadného rovného odpadu je jeho výška normou stanovená na 180 mm nad podlahou. Ak ide o šikmý odpad, väčšinou je stanovený uhol 30 stupňov od vodorovnej roviny. Tiež môžete vymeniť WC umiestnené na zemi a namiesto neho zvoliť misu zavesenú na stene. Ovšem ak si vyberiete závesné WC, je potrebné brať do úvahy jednu dôležitú vec. Ak u vás v paneláku ešte neprebehla výmena stúpačiek a vy si zaobstaráte závesnú misu, s najväčšou pravdepodobnosťou ste si na seba ušili pascu. Pri rekonštrukcii stúpačiek totiž treba rozbúrať celú stenu, takže sa tým pádom bude musieť odmontovať aj misa a vy budete po dobu rekonštrukcie bez nej. To sa ale u misy umiestnenej na zemi stať nemôže. Navyše na umakartové jadrá nie je rozhodne vhodné závesnú misu montovať. Má predsa určitú hmotnosť. Takže pozor pri voľbe závesnej misy.

wc

Ako zvládnuť celú akciu sami?

Ako postupovať, ak si na výmenu trúfnete sami? Najprv je potrebné zavrieť prívod vody do nádržky a spláchnutím celú nádržku vyprázdniť. Potom vyprázdnenú nádržku odmontujte. Voda zvyšná vo WC mise je len v sifóne. Odskrutkujte misu z podlahy a opatrne vysuňte z odpadovej odtokovej rúry. Vylejte vodu zo sifónu do vedra. Nemusíte odpadové potrubie zaslepovať, pretože ide o spádový systém, v ktorom voda tečie vždy dole. Preto rozhodne nikoho nevytopíme. Potom už môžete montovať novú misu. Ak má nová misa rovnaké rozteče dier ako tá stará, nemusíte ani sadrovať staré diery v podlahe a vŕtať nové, pretože je možné použiť tie existujúce.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.