Ľudia, ktorí v domácnosti pravidelne pečú, už iste pochopili výhody papiera na pečenie. Príprava pokrmov na ňom je ľahká a navyše zdravá. Aké má papier na pečenie výhody? Predstavíme si niektoré z nich.
S papierom na pečenie minimalizujete pri príprave pokrmov spotrebu tuku. Zatiaľ čo keď pečiete napríklad vianočné cukrovinky, musíte plech vymazať tukom. S papierom na pečenie vám táto procedúra odpadá. Je ale naozaj papier na pečenie výhodnejší a zdravší?
Zmenšuje tvorbu rakovinotvorné látky
Potraviny pripravované pri vysokých teplotách zo surovín, ktoré obsahujú cukry, nám prinášajú riziko v podobe karcinogénnej látky akrylamid. Táto látka sa uvoľňuje práve pri pečení. Nájdeme ju napríklad u hranolčekov, chipsov, pekárenských výrobkov alebo aj praženej kávy. Akrylamid sa objavuje u potravín, pri ktorých teplota spracovania presahuje 120 °C. Platí, že čím vyššia teplota spracovania u danej potraviny, tým viac tejto látky sa uvoľňuje. Potraviny samozrejme tepelne upravovať musíme, inak by sme ich nemohli jesť. Napríklad použitie papiera na pečenie ale tvorbu tejto rakovinotvornej látky preukázateľne znižuje a tým pomáha nášmu zdraviu. Takže odpoveď na otázku, či je papier na pečenie zdravý, znie áno. Mali by sme ale nakupovať len kvalitný papier na pečenie. Neváhajte si radšej priplatiť za trochu drahší papier, u ktorého ale poznáte zloženie. Vyhnite sa lacným papierom pochádzajúcim ktovie odkiaľ. Tie môžu predstavovať rovnaké zdravotné riziko ako samotný akrylamid a vo finále nie sú zdravšie, ale skôr naopak. Tiež sa na lacné papiere môžu pečené potraviny lepiť a môže byť problém ich vôbec odtrhnúť.
Viacnásobným použitím ušetríte
Výhodou papiera na pečenie je, že nemusíte drhnúť plech prípadne pekáč. Nečakajú vás nánosy viac či menej pripálených zvyškov, ktoré musíte najprv odmočiť, než sa vám ich podarí zložiť dole. Jednoducho stiahnete papier a je hotovo. Ak je papier čistý aj po pečení, môžete ho použiť znovu a dokonca aj viackrát. Okrem obyčajných pečiacich papierov, ktoré sú skutočne papierové, existujú aj ďalšie druhy papierov na pečenie vyrobené zo silikónu. Silikónový papier na pečenie sa dá používať opakovane a umyť ho je veľmi jednoduché a rýchle, takže vám ušetrí čas strávený v kuchyni. Existujú dokonca aj druhy jedlého papiera na pečenie, ktoré sa spoja s cestom a nemusíte sa báť ich zjesť. Navyše na papieri môžete piecť takmer čokoľvek od buchiet, závinov či koláčov až po sušienky, mäso alebo napríklad aj zemiaky. Odstrihnete si vždy kus papiera trochu väčší ako je plech, to je dôležité, aby cesto neprekypelo.
Fólia zachová arómu aj šťavu
Dá sa používať aj fólia vhodná na pečenie mäsa. Ak pečiete vo fólii, ušetríte časť energie, pretože sa vo fólii vytvorí para, ktorá tiež pomáha rýchlejšej tepelnej úprave. Do fólie je možné pridať k mäsu bylinky, koreniny alebo ďalšie prísady. Výhodou takéhoto spracovania mäsa je, že z neho neuniká aróma ani šťava. Pripravené jedlo potom krásne vonia a pečené mäso si zachová svoju šťavnatosť. Dnes už sú k dostatiu rôzne sáčky na pečenie apod. Ak však chcete, aby mäso získalo chrumkavú kôrku, musíte pred koncom pečenia fóliu či sáčok rozrezať.
Nechcete papier? Používajte rozstrekovač oleja
Ak nechcete papier na pečenie používať, napríklad preto, že presne nepoznáte jeho zloženie, existujú aj ďalšie možnosti, ako obmedziť vrstvu tuku, ktoré plech či pekáč vymazávajú. Používajte olej v spreji. V domácich potrebách zakúpite fľaštičku s rozstrekovačom, do ktorej si môžete preliať časť oleja. Potom jednoducho stlačíte ostrekovač a drobučké kvapôčky oleja nastriekate na plech či pekáč. Má to tú výhodu, že skutočne viete, čím ste plech alebo pekáč vymazali. Na povrchu sa vytvorí len slabučký film, ale dostatočný na to, aby sa upečené jedlo neprichytávalo k povrchu a dobre sa vyklápalo. Vďaka rozstrekovaču nanášate oveľa menšie vrstvu tuku, než keď natierate maslovačkou rozpustené maslo.
Pridať komentár