web analytics

Vianoce bez stresu

V čase pred Vianocami sme svedkami dvoch prístupov. Na jednej strane do nás reklamy a obchodníci hustia, že musíme kúpiť darčeky každému vrátane susedovho psa, a niektoré médiá nám želajú pokojné Vianoce. Ako tieto dve veci idú do kopy a ako sa máme my ľudia zachovať? Ako si užiť Vianoce bez stresu a mať z nich naozaj radosť?

Či už sa prikláňame ku kresťanskému poňatiu alebo je nám prednejšie pohanské zdôvodnenie, čas okolo Vianoc je časom zimného slnovratu. Dni sa opäť pomaly začínajú predlžovať a hoci tepelná zotrvačnosť Zeme prináša stále zimu a sneh, začína sa všetko obracať k lepšiemu a blíži sa jar. Nemusíte byť práve záhradkár, aby vás to potešilo.

To len moderná doba a neustály pokrik „Viac, viac“, ktorý počúvame z úst ekonómov a obchodníkov nás tlačí do rovnice Vianoce=nákupy. Ale nemusí. Na nás záleží, či tomuto tlaku podľahneme a budeme sa stresovať, aby sme splnili ich želanie, alebo sa upriamime na naše potreby a túžby, dáme prednosť pohode a na ich želanie sa vykašleme.

U nás doma sme si pred rokmi povedali, že sa z tohoto tlaku vymaníme raz a navždy. Povedali sme si, že si urobíme bezdarčekové Vianoce, sme dospelí alebo takmer dospelí, na Ježiška už roky neveríme a pekné Vianoce si vieme urobiť aj bez zhonu za darčekmi. Veď spolu potrebujeme len byť spolu, rozprávať sa o veciach dôležitých aj zaujímavých, vychutnávať si prítomnosť. K Vianociam nám stačí pripraviť si chutné jedlo a napiecť pár zákuskov. Ozdobiť malý stromček, navodiť atmosféru. Veď veci, ktoré potrebujeme, si kúpime vtedy, keď ich potrebujeme a také, aké potrebujeme. Nemusíme odkladať nepraktické alebo nevhodné darčeky a tváriť sa, akí sme prekvapení a šťastní.

Odvtedy u nás mávame bezdačekové a bezstresové Vianoce. Odvtedy sú u nás doma Vianoce skutočnými sviatkami pokoja. Najmä pokoja v duši. Tento rok také môžu byť aj vaše Vianoce.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.